ינו 152012
 

אלון שלום רב.
תודה רבה על כל המאמרים שפרסמת פה, הם עוזרים לי מאוד להתמודד נכון עם הגור הראשון שלי.
יש לי בולדוג צרפתי בן חודשיים. פעלנו ע"פ המאמר שלך ובאמת כמו פלא הוא שומר על ניקיון הבית וצרכים מרבה לעשות בחוץ. הוא נמצא אצלי כבר רק שבוע. הוא מאוד כחם וכבר למד פקודות כמו, שב, ארצה ותן יד. מיד כשהבאתי אותו תחמנו לו את האיזור שלו שהוא מאוד אוהב. הוא ישן אוכל ומשחק שם. בבוקר, כשאני חוזרת הביתה ולאחר שינה ארוכה אני מוציאה אותו החוצה לטיול והוא עושה שם צרכים. ביומיים הראשונים הוא הלך ללא רצועה והקפיד להישאר צמוד אלי, אחרי זה רכשתי רצועה וביומיים הראשונים הוא הלך עם הרצועה רפויה למופת לאן שרק אחפוץ הוא עקב אחרי, אבל ביומיים האחרונים משהו השתנה, הוא פשוט לא מוכן ללכת עם רצועה. אני מוציאה אותו החוצה והוא פשוט נשכב או מתיישב על המדרכה ולא מוכן לזוז חשוב לציין שהוא הולך בדרך קבוע. אני מנסה לגרור אותו אך נראה כאילו המצב מחמיר ככול שאני מתעקשת יותר. כשאני מסתובבת והוא קולט שאנחנו בדרך לחזור הבית הוא פתאום משתנה והולך בשמחה רבה הביתה. כשהוא ללא רצועה הבעיה הזאת אינה קיימת. אני מפחדת שהמצב יחמיר ואז הוא ממש לא ירצה גם לצאת מהבית. כי הטיולים הופכים לא נעימים לשנינו. אשמח אם תומר לי מה עלי לעשות במצב זה.
תודה רבה
ויטה

  30 Responses to “גור שלא רוצה ללכת עם רצועה”

 1. ויטה,
  אני שמח שהמאמרים עזרו – זאת היתה הכוונה בכתיבתם. לא נראה לי שהבעיה היא הרצועה אלא דווקא היציאה החוצה. יש להניח שמשהו הפחיד אותו באחת היציאות וזה גורם לו לפחד לצאת (נסי להיזכר אם את זוכרת אירוע כלשהו). עקב כך הוא קישר את היציאות החוצה עם האירוע שהפחיד אותו. מה שאת צריכה לנסות לעשות זה לשנות לו את הקישור של יציאה – פחד, ליציאה – כיף. איך עושים את זה: אם יש לך מושג מה מפחיד אותו – תנסי להימנע מאותו דבר בשלב ראשון. אם אין לך מושג, את יכולה לנסות לשנות קצת את מסלולו הטיול. תנסי לשלב בטיול דברים שמהנים אותו כגון משחק, צ'ופר, הרבה יחס שלך אליו וכו'. תשתדלי מאוד להתחיל לחזור הביתה רק כשהוא במצב רוח טוב. את אף יכולה לחזור הביתה מדרך אחרת ולא לחזור באותה דרך. בקיצור אנו מנסים לקשר את היציאה החוצה לחוויה נעימה מצד אחד ומצד שני לא מחזקים אותו על זה שהוא לא רוצה להמשיך ללכת ועקב כך חוזרים.
  במידה ותהיי מספיק עקבית וחד משמעית בהעברת המסרים את – תראי שזה ילך וישתפר.
  בהצלחה,

  אלון

 2. אלון שלום
  יש לי בולדוג צרפתי בן 3 חודשים הוא אצלי פחות משבוע, ויש לי את אותה בעיה בדיוק אחד לאחד כאילו שזה הכלב שלי.
  ניסיתי את מה שרשמת וזה לא עזר.
  יש לך עוד רעיון מה אפשר לעשות?

  אוהד

 3. אוהד,
  קח בחשבון שהגור אצלך פחות משבוע. הכל חדש לו – הבית, הרחוב, הריחות של הכלבים בשכונה וכו'. אל תוותר ותמשיך להיות עקבי. תתחיל באיזורים קרובים לבית (תמיד לאותו מקום) ותעשה לו כיף שם. עם הזמן הוא יקבל יותר ביטחון. בקיצור – סבלנות ועיקביות. במידה וזה לא מסתדר בתוך שבוע, שבועיים – ממליץ לפנות לבעל מקצוע שיבוא אליך הביתה ויראה את ההתנהגות מקרוב.

  בהצלחה,

  אלון

 4. שלום , יש לי גורת תחש מלפני חודש בערך ואני מנסה ללמד אותה ללכת עם רצועה, בינתיים אני הולכת איתה קצת בתוך הבית ולפעמים בחצר האחורית אבל היא כל הזמן נושכת את הרצועה, מה לעשות???

 5. הדר,
  במקרה שגור/כלב נושך את הרצועה חשוב מאוד לא למשוך בחזרה כי זה רק מעודד אותו (הוא רואה בזה משחק). באופן כללי הרצועה אינה לצורך משיכת הגור אלא לביטחון וגם דרישה של המחוקק. תנסי למשוך את צומת ליבו בעזרת קולות/תנועה/צעצוע/חטיף על מנת שיפסיק להתעסק עם הרצועה. אם את בתוך הבית את יכולה גם לעזוב לגמרי את הרצועה ואפילו להשאיר עליו את הרצועה (נשרכת) ולשחק איתו במשהו על מנת שיתרגל אליה. ברגע שהוא לא יקבל חיזוק על הנשיכות (את לא תמשכי) ומנגד הוא יקבל חיזוקים להתנהגויות אחרות – ההתנהגות תרד ובהדרגה תיפסק.
  במידה ואת מנסה ליישם ואת מרגישה שזה לא עוזר – ממליץ להיעזר באיש מקצוע שידריך אותך אחד על אחד.
  בהצלחה,
  אלון

 6. שלום , יש לי גור רועה גרמני בן כחודש אני מוציא אותו לטיול עם רצועה והוא לא יוצא מהבית הוא פשוט נשכב וככל שאני מושך אותו הוא בוכה וצורח ומתחיל להתגלגל מה לעשות ?

 7. ברק,
  יש פה שני אספקטים:
  1) היחס שלו לרצועה
  2) פחד מהעולם בחוץ

  הייתי מנסה להפריד את הבעיות ולטפל בצורה כזו:
  1) הרגלה לרצועה – בשלב ראשון רק בתוך הבית. לנסות לחבר לו את הרצועה לכיף. תתחיל בחיבור הרצועה (מבלי שתחזיק אותה) בתוך הבית ותקשר לדברים טובים – צ'ופרים, משחק, ליטוף (אם הוא אוהב). כשאתה רואה שהוא מרגיש בנוח עם הרצועה תרגיל אותו לזה שאתה מחזיק אותה והוא הולך איתך.
  2) הרגלה ליציאה החוצה. תתחיל ללא רצועה ממש ליד הדלת תוך שימוש בחיזוקים טעימים. אפשר גם להוציא אותו על הידיים על מנת שיתרגל ליציאה החוצה. תנסה ליצור לו חוויה נעימה. לא למהר הכל בהדרגה והתמדה.
  כשיש שיפור בשני האספקטים אפשר להתחיל לשלב אותם ביחד – שוב בהדרגה וסבלנות.
  בהצלחה,
  אלון

 8. שלום אלון
  לי יש את אותה בעיה עם הכלב שלי יש לי אותו שבוע כבר ועם הרצועה הוא בקושי זז ומילל כל הזמן לעומת זאת ללא הרצועה הוא איות אחרת לחלוטין הוא רץ משתולל ובורח למרחקים הכלב הוא טרייר בן שנה וחצי שאימצתי וזה לא שהוא חושש מהסביבה החדשה כי אם זאת היתה הבעיה הוא לא היה זז ללא הרצועה שוב ללא הרצועה הוא נמרץ עם המון בטחון ורק שאני שם לו את הרצועה הוא לא זז כל הזמן מסתכל עליי ורוצה שאקח אותו לידיים ואת הצרכים הוא עושה מהר מהר מפחד שאין לי מושג ממה הוא נובע אולי תוכל לעזור לי מה לעשות ?

 9. מיקי,
  הייתי מנחש שיש לו היסטוריה לא טובה עם רצועה. הייתי מרגיל אותו לרצועה תחילה בתוך הבית, בסבלנות ותוך שימוש בהמון חיזוקים (חטיפים אן משהו שהוא מאוד אוהב). כל פעם שאתה מראה לו את הרצועה – תן חטיף. לאט, לאט תקרב את הרצועה אליו וכך תמשיך עד לחיבור. אחרי שאתה מחבר – תשאיר אותו מחובר אבל כשהרצועה נשרכת. כיוון נוסף הוא להשתמש בריתמה במקום קולר. זה יכול לעזור במידה והכלב חווה חוויה לא טובה עם הרצועה כשהיא מחוברת לקולר. כמובן שגם ההלבשה של הריתמה צריכה להיות תוך קישור לדברים טובים.
  בהצלחה,
  אלון

 10. שלום יש לי את אותה בעייה מצאתי כלבה בת חודש וחצי מסוג רוטויילר היא אצלי כבר כמעט שבועיים וכול פעם שיוצאים לטיול היא הולכת ממש קצת וצריך למשוך אותה והכל והיא נשכבת על הריצפה בוכה ומיללת ושאנחנו מגיעים קרוב לבית היא פתאום משתוללת ומתחילה לרוץ לבית מה לעשות זה ממש קשה ככה אי אפשר לצאת איתה ככה לטיול היא פשוט לא הולכת

 11. איתי,
  כנראה היא לא רגילה והסביבה מפחידה אותה. תנסו לראות מה מפחיד אותה. במידה ואנשים – תיזמו מפגש עם אנשים שהיא לא מכירה תחילה בבית. כיון שהיא מאוד צעירה יש סיכוי טוב שתוכלו לשנות לה את הרגש מפחד להנאה. לא ממליץ לגרור אותה עם רצועה. עדיף לנסות לפתות אותה בהדרגה בעזרת צעצועים/חטיפים. לתקופת ביניים אפשר גם להרים אותה על הידיים ולהוריד אותה במקום שקט שם נעשה איתה דברים שהיא אוהבת וניתן לה להריח ולהתרגל לאזור. קחו אותה כל פעם באותו מסלול עד שתראו שהיא כבר לא לחוצה. אם יש לה גורים/כלבים שהיא מכירה ואוהבת לשחק איתם – אםשר גם להוציא אותה ביחד איתם.
  מה שחשוב זה שתראו שיפור הדרגתי. במידה ואתם לא רואים – כדאי להזמין איש מקצוע שיראה את כולכם והסביבה וידריך אתכם במקום.
  בהצלחה,
  אלון

 12. היי אלון,
  לקחנו גורה כבת 3 חודשיים לפני שבועיים והיא מקסימה אמיתית! יש איתה בעיה קטנה : בכל פעם שאנחנו מוציאים אותה לטיול היא מתיישבת ולא מוכנה ללכת. לפעמים אם היא רואה אנשים חדשים או שמצליחים להלהיב אותה היא הולכת יפה אבל כל פעם יש נסיגה והיא נעצרת (יושבת או נשכבת). אנחנו מושכים אותה מידי פעם אבל אז היא מתחילה לבכות ואנו לא רוצים להכאיב לה. אני לא חושבת שהבעיה היא הרצועה בגלל שאם אנחנו עוזבים את הרצועה וממשיכים ללכת היא מיד באה אחרינו. יש לי הרגשה שזו בעיה של שליטה שהיא לא רוצה שיובילו אותה וימשכו אותה. מה אפשר לעשות בנידון? ניסינו לפתות אותה בעזרת חטיפים אך נראה שהיא חכמה מידי ולא נופלת ל"פח" הזה.
  נשמח לעצה 🙂
  גילי ודר

 13. גילי ודר,
  לי דווקא נראה שהבעיה היא כן הרצועה כיון שאתם מציינים שאם מורידים לה את הרצועה היא באה אחריכם ללא בעיות. במקרה כזה צריך לעשות הרגלה הדרגתית לרצועה. הייתי מתחיל בתוך הבית ומחלק את זה לשלבים:
  שלב 1 – רצועה נשרכת בבית
  מחבר לה את הרצועה מבלי שאני אוחז ברצועה (רצועה נשרכת). כך לתת לה להסתובב בבית, לשחק איתה וכו'.
  שלב 2 – הולכה עם רצועה (בבית)
  עדיין בתוך הבית אבל עכשיו אנו אוחזים בקצה הרצועה. הולכים שני צעדים וקוראים לה. כשהיא מגיע אלינו – ניתן לה חטיף.
  כך לתרגל גם הליכה וגם שתבוא אלינו.
  שלב 3 – יוצאים לתירגול בחוץ

  חשוב מאוד לא לעבור שלב לפני שהיא מרגישה לגמרי נוח בשלב הקודם ומאוד להשתדל שהרצועה תהיה רפויה לגמרי.

  בהצלחה,
  אלון

 14. היי אלון, יש לי את אותה הבעיה כמו של כולם – רק שאצלי הכלבה מסרבת לחזור הביתה אחרי טיול בחוץ.
  יש לי גורה בת חודשיים וחצי. (היא אצלנו מגיל 6 שבועות). היא מאוד חכמה ומבינה.
  התחלנו להוציא אותה לטיולים בפעם הראשונה והיא מאוד נהנת, לא מפחדת ומנסה מאוד למשוך.
  הבעיה קוראת שכשהטיול נגמר (גם אם מדובר בטיול ארוך של 45-50 דק') היא מסרבת לחזור הביתה, נעמדת בכניסה לבית ומתחילה למשוך ברצועה ואפילו לגרגר.
  בהתחלה משכתי אותה, אך ראיתי שזה עושה כמובן נזק. בהמשך ניסיתי לגרום לה לחזור הביתה בעזרת חטיפים ומשחקים שהיא אוהבת, אך גם ללא הצלחה. בפעם האחרונה פשוט הרמתי אותה וניסיתי לשחק איתה בבית ולהראות לה שגם כשחוזרים הביתה, זה עדיין שווה (היא מאוד אוהבת את הבית).
  היא אמורה לגדול, ולהרים אותה זה בטח לא הפתרון. מה עושים?
  תודה!

 15. יובל,
  תנסה לתרגל כניסה ויציאה מבית הרבה פעמים, לוא דווקא כחלק מטיול. וגם כשאתה מטייל – תחלק את הטיול לכמה קטעים קצרים כשבינהם אתה חוזר הביתה ושוב יוצא. כמו כן במידה וזה לא המצב – אוכל תמיד אחרי טיול.
  בהצלחה,
  אלון

 16. הייי אלון, יש לי שאלה דומה… יש לי כלבה בת 5 חודשים. הכלבה פחדנית יחסית במיוחד בטיולי לילה. כשאני הולכת לטייל איתה ברחוב המוכר היא הולכת בכייף ובשמחה אך כשאני סוטה לרחוב חדש היא מתיישבת ולא מוכנה לזוז שגם הצ`פורים לא מעניינים אותה. כמו כן, היא מפחדת מאוד מכלבים חדשים שהיא לא מכירה. איך ניתן לפתור את הבעיה? חשוב לציין שכלבים שהיא מכירה היא יאוד ידידותית ורק מחפשת מהם תשומת לב. ואיך בכלל ניתן להגביר לה את הביטחון? תודה!

 17. אלה,
  בקיצור: חשיפה, חשיפה בהדרגה, בהדרגה. הרחיבי לה את המסלול בהדרגה, כמה שיותר מפגשים עם כלבים. יעזור לה אם תרחיבי את המסלול יחד עם כלב שהיא מכירה.
  סבלנות והתמדה ותראי שהיא תשתפר.
  בהצלחה,
  אלון

 18. שלום רב,
  גם לי בעיה דומה, הכלבה בת 6 חודשים, מעורבת שועלית וציוואוה. יש לה אח. לאחרונה החלה להשכב במהלך הטיול. כשחוזרים היא יותר טובה. אוהבת ללכת על הלבן של המדרכה. זה רק מחמיר, ועכשיו גם אח שלה החל לפחד

 19. אורן,
  פשוט צריך לנסות למשוך אותה בעזרת חטיפים/משחקים או דברים שהיא אוהבת. לעבוד ללא שימוש בכוח אלא בסבלנות לפי הקצב שלה. במידה ואתה לא רואה שיפור תוך כמה ימים ממליץ לפנות למאלף/מאלפת שיבואו וידריכו אותך.
  בהצלחה,
  אלון

 20. תודה, השתפר, קצת הרמתי, קצת בקצב שלה, קצת שחררתי וחיכיתי לה. תודה בכל מקרה

 21. היי אלון,
  יש לי גורת שיצו בת 4 חודשים. כל פעם שאנחנו לוקחים אותה לטיול היא נשכבת על הרצפה ולא זזה היא לא מייללת אך היא לא זזה כלל. דיברנו עם מאלף והוא המליץ לחבר אותה לקולר ולא לריתמה.. כאשר מחברים אותה לקולר היא נכנסת לדיכאון ולא משחקת. אשמח לעזרתך איך אפשר לגרום לה ללכת בזמן הטיולים.

 22. גל,
  תבדקו האם הבעיה זה לצאת החוצה (כי מפחיד…) או הבעיה היא ששמים לה רצועה (עם ריתמה או קולר):
  – נסו לצאת איתה ללא רצועה (אפילו לחדר מדרגות או ממש קרוב לבית)
  – נסו לשים לה רצועה וללכת איתה בתוך הבית
  בהתאם לתוצאת הניסוי נדע איפה הבעייה.
  אם הבעייה היא לצאת החוצה – סבלנות עם הרבה חטיפים והדרגתיות
  אם הבעייה הרצועה – נסו תחילה לחבר לה את הרצועה מבלי להחזיק אותה (כלומר שתהייה נשרכת אחריה) ותנו לה להסתובב כך בבית.
  בהצלחה,
  אלון

 23. יש להורים שלי כלבה בת 3 שהרגילו אותה לטייל בלי חגורה ועכשיו היא באה אליי ומסוכן פה ללכת בלי. נראה שהיא ממש מפחדת מהחגורה כי כשאומרים טיול היא קופצת ורצה לדלת אבל כשמראים לה את החגורה היא נהיית אגרסיבית ותוקפת את מי שמנסה לשים לה אותה. חטיפים לא עוזרים.
  אחרי הטיול הזריז היא נותנת שיורידו לה את החגורה.

 24. אינה,
  כנראה עברה טראומה כלשהי עם רצועה בעברה. כמה הצעות:
  – להחליף רצועה ולקשר את הרצועה לדברים טובים (חטיפים, יציאה לטיול)
  – להשתמש בריתמה במקום בקולר. ייתכן ויש לה רגישות בצוואר
  במידה ואתם לא מתקדמים – ממליץ להזמין מאלף/מאלפת לאיבחון יותר מדויק ומתן פיתרון.
  בהצלחה,
  אלון

 25. היי אלון,
  יש לי גורת האסקי בת חודשיים, מאוד אוהבת את החצר.
  השבוע התחלתי להסתובב איתה החצר עם רצועה, כשהיא עם רתמה היא מקשיבה ולא עושה בעיות אבל כשאני מחבר אותה לקולר היא פשוט מתחרפנת, קופצת ומייללת וכשאני נותן משיכה היא רק מחמירה את הקפיצות.
  מה אפשר לעשות? אני כן רוצה להרגיל גם לקולר.

 26. אבי,
  כמה הערות:
  – את הקולר תשאיר עליה קבוע (במידה וזה לא המצב)
  – שים לה את הריתמה וחבר את הרצועה לקולר מבלי להחזיק את הרצועה (פשוט נשרכת אחריה) על מנת שתתרגל
  – בהמשך תחזיק את הרצועה, כמובן שללא מתח כלשהו ברצועה.
  – לעולם לא למשוך אותה בכוח בעזרת הרצועה
  בהצלחה,
  אלון

 27. היי אלון,
  יש לי כלבה בת חודשים וחצי גורה מסוג שיצו כל פעם שאנחנו יוצאים החוצה עם הרצועה היא שוכבת על הרצפה או לא מוכנה ללכת , בנוסף גם בבית היא הקושי הולכת עם הרצועה וגם כן לא מפסיקה לנשוך אותה ניסתי כמה פעמים עם נתינת חטיף וזה עבד אבל רק לאותו רגע ,יש לך טיפים ?

 28. שי,
  להתחיל את ההרגלה בבית. לשים את הרצועה (נשרכת, לא להחזיק אותה ביד) ולשחק איתה/להעסיק אותה כך שפחות תשים לב לרצועה. עד שתגיעו למצב שהיא אדישה אליה. בהמשך להחזיק אותה בצורה רפויה כמובן. ברגע שבבית היא בסדר – להמשיך החוצה. במידה ואתם לא מסתדרים תוך ימים בודדים – ממליץ להיעזר במאלף/מאלפת.
  בהצלחה,
  אלון

 29. היי אלון,
  יש לי גורה מעורבת האסקי+בוקסר.
  כמעט בת שנה.
  אני לוקח אותה לטייל הרבה בשדות ובכל פעם מאוד מתרגשת לקראת הטיול. מהרגע שיוצאים מהבית היא לא מפסיקה ללעוס את הרצועה עד שמתרחקים כ100 מטר מהבית, כמו שרשמת למעלה אני לא מושך נגדה ומנסה להראות לה שהדבר לא נכון או פשוט מוותר ומקווה שהיא תפסיק עם זה בקרוב. אחרי שמתרחקים את ה100 מטר האלה היא הולכת יפה ומאוד קשובה. מה אתה ממליץ לעשות?

 30. מור,
  הייתי מנסה לספק לה משהו אלטרנטיבי (פאפי רול לדוגמא) ללעוס ומעודד אותה על ידי משיכות ומשחק.
  בהצלחה,
  אלון

 Leave a Reply

(נדרש)

(נדרש)