35 תגובות

 1. אלון גלעד
  ינואר 15, 2012

  ויטה,
  אני שמח שהמאמרים עזרו – זאת היתה הכוונה בכתיבתם. לא נראה לי שהבעיה היא הרצועה אלא דווקא היציאה החוצה. יש להניח שמשהו הפחיד אותו באחת היציאות וזה גורם לו לפחד לצאת (נסי להיזכר אם את זוכרת אירוע כלשהו). עקב כך הוא קישר את היציאות החוצה עם האירוע שהפחיד אותו. מה שאת צריכה לנסות לעשות זה לשנות לו את הקישור של יציאה – פחד, ליציאה – כיף. איך עושים את זה: אם יש לך מושג מה מפחיד אותו – תנסי להימנע מאותו דבר בשלב ראשון. אם אין לך מושג, את יכולה לנסות לשנות קצת את מסלולו הטיול. תנסי לשלב בטיול דברים שמהנים אותו כגון משחק, צ'ופר, הרבה יחס שלך אליו וכו'. תשתדלי מאוד להתחיל לחזור הביתה רק כשהוא במצב רוח טוב. את אף יכולה לחזור הביתה מדרך אחרת ולא לחזור באותה דרך. בקיצור אנו מנסים לקשר את היציאה החוצה לחוויה נעימה מצד אחד ומצד שני לא מחזקים אותו על זה שהוא לא רוצה להמשיך ללכת ועקב כך חוזרים.
  במידה ותהיי מספיק עקבית וחד משמעית בהעברת המסרים את – תראי שזה ילך וישתפר.
  בהצלחה,

  אלון

  הגב

 2. אוהד
  מאי 21, 2012

  אלון שלום
  יש לי בולדוג צרפתי בן 3 חודשים הוא אצלי פחות משבוע, ויש לי את אותה בעיה בדיוק אחד לאחד כאילו שזה הכלב שלי.
  ניסיתי את מה שרשמת וזה לא עזר.
  יש לך עוד רעיון מה אפשר לעשות?

  אוהד

  הגב

 3. אלון גלעד
  מאי 22, 2012

  אוהד,
  קח בחשבון שהגור אצלך פחות משבוע. הכל חדש לו – הבית, הרחוב, הריחות של הכלבים בשכונה וכו'. אל תוותר ותמשיך להיות עקבי. תתחיל באיזורים קרובים לבית (תמיד לאותו מקום) ותעשה לו כיף שם. עם הזמן הוא יקבל יותר ביטחון. בקיצור – סבלנות ועיקביות. במידה וזה לא מסתדר בתוך שבוע, שבועיים – ממליץ לפנות לבעל מקצוע שיבוא אליך הביתה ויראה את ההתנהגות מקרוב.

  בהצלחה,

  אלון

  הגב

 4. הדר
  יוני 4, 2014

  שלום , יש לי גורת תחש מלפני חודש בערך ואני מנסה ללמד אותה ללכת עם רצועה, בינתיים אני הולכת איתה קצת בתוך הבית ולפעמים בחצר האחורית אבל היא כל הזמן נושכת את הרצועה, מה לעשות???

  הגב

  • אלון גלעד
   יוני 4, 2014

   הדר,
   במקרה שגור/כלב נושך את הרצועה חשוב מאוד לא למשוך בחזרה כי זה רק מעודד אותו (הוא רואה בזה משחק). באופן כללי הרצועה אינה לצורך משיכת הגור אלא לביטחון וגם דרישה של המחוקק. תנסי למשוך את צומת ליבו בעזרת קולות/תנועה/צעצוע/חטיף על מנת שיפסיק להתעסק עם הרצועה. אם את בתוך הבית את יכולה גם לעזוב לגמרי את הרצועה ואפילו להשאיר עליו את הרצועה (נשרכת) ולשחק איתו במשהו על מנת שיתרגל אליה. ברגע שהוא לא יקבל חיזוק על הנשיכות (את לא תמשכי) ומנגד הוא יקבל חיזוקים להתנהגויות אחרות – ההתנהגות תרד ובהדרגה תיפסק.
   במידה ואת מנסה ליישם ואת מרגישה שזה לא עוזר – ממליץ להיעזר באיש מקצוע שידריך אותך אחד על אחד.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 5. ברק
  אוקטובר 1, 2014

  שלום , יש לי גור רועה גרמני בן כחודש אני מוציא אותו לטיול עם רצועה והוא לא יוצא מהבית הוא פשוט נשכב וככל שאני מושך אותו הוא בוכה וצורח ומתחיל להתגלגל מה לעשות ?

  הגב

 6. אלון גלעד
  אוקטובר 2, 2014

  ברק,
  יש פה שני אספקטים:
  1) היחס שלו לרצועה
  2) פחד מהעולם בחוץ

  הייתי מנסה להפריד את הבעיות ולטפל בצורה כזו:
  1) הרגלה לרצועה – בשלב ראשון רק בתוך הבית. לנסות לחבר לו את הרצועה לכיף. תתחיל בחיבור הרצועה (מבלי שתחזיק אותה) בתוך הבית ותקשר לדברים טובים – צ'ופרים, משחק, ליטוף (אם הוא אוהב). כשאתה רואה שהוא מרגיש בנוח עם הרצועה תרגיל אותו לזה שאתה מחזיק אותה והוא הולך איתך.
  2) הרגלה ליציאה החוצה. תתחיל ללא רצועה ממש ליד הדלת תוך שימוש בחיזוקים טעימים. אפשר גם להוציא אותו על הידיים על מנת שיתרגל ליציאה החוצה. תנסה ליצור לו חוויה נעימה. לא למהר הכל בהדרגה והתמדה.
  כשיש שיפור בשני האספקטים אפשר להתחיל לשלב אותם ביחד – שוב בהדרגה וסבלנות.
  בהצלחה,
  אלון

  הגב

 7. מיקי
  אוקטובר 22, 2014

  שלום אלון
  לי יש את אותה בעיה עם הכלב שלי יש לי אותו שבוע כבר ועם הרצועה הוא בקושי זז ומילל כל הזמן לעומת זאת ללא הרצועה הוא איות אחרת לחלוטין הוא רץ משתולל ובורח למרחקים הכלב הוא טרייר בן שנה וחצי שאימצתי וזה לא שהוא חושש מהסביבה החדשה כי אם זאת היתה הבעיה הוא לא היה זז ללא הרצועה שוב ללא הרצועה הוא נמרץ עם המון בטחון ורק שאני שם לו את הרצועה הוא לא זז כל הזמן מסתכל עליי ורוצה שאקח אותו לידיים ואת הצרכים הוא עושה מהר מהר מפחד שאין לי מושג ממה הוא נובע אולי תוכל לעזור לי מה לעשות ?

  הגב

  • אלון גלעד
   אוקטובר 22, 2014

   מיקי,
   הייתי מנחש שיש לו היסטוריה לא טובה עם רצועה. הייתי מרגיל אותו לרצועה תחילה בתוך הבית, בסבלנות ותוך שימוש בהמון חיזוקים (חטיפים אן משהו שהוא מאוד אוהב). כל פעם שאתה מראה לו את הרצועה – תן חטיף. לאט, לאט תקרב את הרצועה אליו וכך תמשיך עד לחיבור. אחרי שאתה מחבר – תשאיר אותו מחובר אבל כשהרצועה נשרכת. כיוון נוסף הוא להשתמש בריתמה במקום קולר. זה יכול לעזור במידה והכלב חווה חוויה לא טובה עם הרצועה כשהיא מחוברת לקולר. כמובן שגם ההלבשה של הריתמה צריכה להיות תוך קישור לדברים טובים.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 8. איתי
  נובמבר 20, 2014

  שלום יש לי את אותה בעייה מצאתי כלבה בת חודש וחצי מסוג רוטויילר היא אצלי כבר כמעט שבועיים וכול פעם שיוצאים לטיול היא הולכת ממש קצת וצריך למשוך אותה והכל והיא נשכבת על הריצפה בוכה ומיללת ושאנחנו מגיעים קרוב לבית היא פתאום משתוללת ומתחילה לרוץ לבית מה לעשות זה ממש קשה ככה אי אפשר לצאת איתה ככה לטיול היא פשוט לא הולכת

  הגב

  • אלון גלעד
   נובמבר 21, 2014

   איתי,
   כנראה היא לא רגילה והסביבה מפחידה אותה. תנסו לראות מה מפחיד אותה. במידה ואנשים – תיזמו מפגש עם אנשים שהיא לא מכירה תחילה בבית. כיון שהיא מאוד צעירה יש סיכוי טוב שתוכלו לשנות לה את הרגש מפחד להנאה. לא ממליץ לגרור אותה עם רצועה. עדיף לנסות לפתות אותה בהדרגה בעזרת צעצועים/חטיפים. לתקופת ביניים אפשר גם להרים אותה על הידיים ולהוריד אותה במקום שקט שם נעשה איתה דברים שהיא אוהבת וניתן לה להריח ולהתרגל לאזור. קחו אותה כל פעם באותו מסלול עד שתראו שהיא כבר לא לחוצה. אם יש לה גורים/כלבים שהיא מכירה ואוהבת לשחק איתם – אםשר גם להוציא אותה ביחד איתם.
   מה שחשוב זה שתראו שיפור הדרגתי. במידה ואתם לא רואים – כדאי להזמין איש מקצוע שיראה את כולכם והסביבה וידריך אתכם במקום.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 9. גילי גולד
  אפריל 26, 2015

  היי אלון,
  לקחנו גורה כבת 3 חודשיים לפני שבועיים והיא מקסימה אמיתית! יש איתה בעיה קטנה : בכל פעם שאנחנו מוציאים אותה לטיול היא מתיישבת ולא מוכנה ללכת. לפעמים אם היא רואה אנשים חדשים או שמצליחים להלהיב אותה היא הולכת יפה אבל כל פעם יש נסיגה והיא נעצרת (יושבת או נשכבת). אנחנו מושכים אותה מידי פעם אבל אז היא מתחילה לבכות ואנו לא רוצים להכאיב לה. אני לא חושבת שהבעיה היא הרצועה בגלל שאם אנחנו עוזבים את הרצועה וממשיכים ללכת היא מיד באה אחרינו. יש לי הרגשה שזו בעיה של שליטה שהיא לא רוצה שיובילו אותה וימשכו אותה. מה אפשר לעשות בנידון? ניסינו לפתות אותה בעזרת חטיפים אך נראה שהיא חכמה מידי ולא נופלת ל"פח" הזה.
  נשמח לעצה 🙂
  גילי ודר

  הגב

 10. אלון גלעד
  אפריל 26, 2015

  גילי ודר,
  לי דווקא נראה שהבעיה היא כן הרצועה כיון שאתם מציינים שאם מורידים לה את הרצועה היא באה אחריכם ללא בעיות. במקרה כזה צריך לעשות הרגלה הדרגתית לרצועה. הייתי מתחיל בתוך הבית ומחלק את זה לשלבים:
  שלב 1 – רצועה נשרכת בבית
  מחבר לה את הרצועה מבלי שאני אוחז ברצועה (רצועה נשרכת). כך לתת לה להסתובב בבית, לשחק איתה וכו'.
  שלב 2 – הולכה עם רצועה (בבית)
  עדיין בתוך הבית אבל עכשיו אנו אוחזים בקצה הרצועה. הולכים שני צעדים וקוראים לה. כשהיא מגיע אלינו – ניתן לה חטיף.
  כך לתרגל גם הליכה וגם שתבוא אלינו.
  שלב 3 – יוצאים לתירגול בחוץ

  חשוב מאוד לא לעבור שלב לפני שהיא מרגישה לגמרי נוח בשלב הקודם ומאוד להשתדל שהרצועה תהיה רפויה לגמרי.

  בהצלחה,
  אלון

  הגב

 11. יובל
  מאי 31, 2015

  היי אלון, יש לי את אותה הבעיה כמו של כולם – רק שאצלי הכלבה מסרבת לחזור הביתה אחרי טיול בחוץ.
  יש לי גורה בת חודשיים וחצי. (היא אצלנו מגיל 6 שבועות). היא מאוד חכמה ומבינה.
  התחלנו להוציא אותה לטיולים בפעם הראשונה והיא מאוד נהנת, לא מפחדת ומנסה מאוד למשוך.
  הבעיה קוראת שכשהטיול נגמר (גם אם מדובר בטיול ארוך של 45-50 דק') היא מסרבת לחזור הביתה, נעמדת בכניסה לבית ומתחילה למשוך ברצועה ואפילו לגרגר.
  בהתחלה משכתי אותה, אך ראיתי שזה עושה כמובן נזק. בהמשך ניסיתי לגרום לה לחזור הביתה בעזרת חטיפים ומשחקים שהיא אוהבת, אך גם ללא הצלחה. בפעם האחרונה פשוט הרמתי אותה וניסיתי לשחק איתה בבית ולהראות לה שגם כשחוזרים הביתה, זה עדיין שווה (היא מאוד אוהבת את הבית).
  היא אמורה לגדול, ולהרים אותה זה בטח לא הפתרון. מה עושים?
  תודה!

  הגב

  • אלון גלעד
   מאי 31, 2015

   יובל,
   תנסה לתרגל כניסה ויציאה מבית הרבה פעמים, לוא דווקא כחלק מטיול. וגם כשאתה מטייל – תחלק את הטיול לכמה קטעים קצרים כשבינהם אתה חוזר הביתה ושוב יוצא. כמו כן במידה וזה לא המצב – אוכל תמיד אחרי טיול.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 12. אלה
  פברואר 2, 2016

  הייי אלון, יש לי שאלה דומה… יש לי כלבה בת 5 חודשים. הכלבה פחדנית יחסית במיוחד בטיולי לילה. כשאני הולכת לטייל איתה ברחוב המוכר היא הולכת בכייף ובשמחה אך כשאני סוטה לרחוב חדש היא מתיישבת ולא מוכנה לזוז שגם הצ`פורים לא מעניינים אותה. כמו כן, היא מפחדת מאוד מכלבים חדשים שהיא לא מכירה. איך ניתן לפתור את הבעיה? חשוב לציין שכלבים שהיא מכירה היא יאוד ידידותית ורק מחפשת מהם תשומת לב. ואיך בכלל ניתן להגביר לה את הביטחון? תודה!

  הגב

  • אלון גלעד
   פברואר 2, 2016

   אלה,
   בקיצור: חשיפה, חשיפה בהדרגה, בהדרגה. הרחיבי לה את המסלול בהדרגה, כמה שיותר מפגשים עם כלבים. יעזור לה אם תרחיבי את המסלול יחד עם כלב שהיא מכירה.
   סבלנות והתמדה ותראי שהיא תשתפר.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 13. אורן
  ינואר 25, 2017

  שלום רב,
  גם לי בעיה דומה, הכלבה בת 6 חודשים, מעורבת שועלית וציוואוה. יש לה אח. לאחרונה החלה להשכב במהלך הטיול. כשחוזרים היא יותר טובה. אוהבת ללכת על הלבן של המדרכה. זה רק מחמיר, ועכשיו גם אח שלה החל לפחד

  הגב

 14. אלון גלעד
  ינואר 25, 2017

  אורן,
  פשוט צריך לנסות למשוך אותה בעזרת חטיפים/משחקים או דברים שהיא אוהבת. לעבוד ללא שימוש בכוח אלא בסבלנות לפי הקצב שלה. במידה ואתה לא רואה שיפור תוך כמה ימים ממליץ לפנות למאלף/מאלפת שיבואו וידריכו אותך.
  בהצלחה,
  אלון

  הגב

  • אורן
   ינואר 29, 2017

   תודה, השתפר, קצת הרמתי, קצת בקצב שלה, קצת שחררתי וחיכיתי לה. תודה בכל מקרה

   הגב

 15. גל
  פברואר 15, 2018

  היי אלון,
  יש לי גורת שיצו בת 4 חודשים. כל פעם שאנחנו לוקחים אותה לטיול היא נשכבת על הרצפה ולא זזה היא לא מייללת אך היא לא זזה כלל. דיברנו עם מאלף והוא המליץ לחבר אותה לקולר ולא לריתמה.. כאשר מחברים אותה לקולר היא נכנסת לדיכאון ולא משחקת. אשמח לעזרתך איך אפשר לגרום לה ללכת בזמן הטיולים.

  הגב

  • אלון גלעד
   פברואר 15, 2018

   גל,
   תבדקו האם הבעיה זה לצאת החוצה (כי מפחיד…) או הבעיה היא ששמים לה רצועה (עם ריתמה או קולר):
   – נסו לצאת איתה ללא רצועה (אפילו לחדר מדרגות או ממש קרוב לבית)
   – נסו לשים לה רצועה וללכת איתה בתוך הבית
   בהתאם לתוצאת הניסוי נדע איפה הבעייה.
   אם הבעייה היא לצאת החוצה – סבלנות עם הרבה חטיפים והדרגתיות
   אם הבעייה הרצועה – נסו תחילה לחבר לה את הרצועה מבלי להחזיק אותה (כלומר שתהייה נשרכת אחריה) ותנו לה להסתובב כך בבית.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 16. אינה
  ינואר 1, 2019

  יש להורים שלי כלבה בת 3 שהרגילו אותה לטייל בלי חגורה ועכשיו היא באה אליי ומסוכן פה ללכת בלי. נראה שהיא ממש מפחדת מהחגורה כי כשאומרים טיול היא קופצת ורצה לדלת אבל כשמראים לה את החגורה היא נהיית אגרסיבית ותוקפת את מי שמנסה לשים לה אותה. חטיפים לא עוזרים.
  אחרי הטיול הזריז היא נותנת שיורידו לה את החגורה.

  הגב

  • אלון גלעד
   ינואר 1, 2019

   אינה,
   כנראה עברה טראומה כלשהי עם רצועה בעברה. כמה הצעות:
   – להחליף רצועה ולקשר את הרצועה לדברים טובים (חטיפים, יציאה לטיול)
   – להשתמש בריתמה במקום בקולר. ייתכן ויש לה רגישות בצוואר
   במידה ואתם לא מתקדמים – ממליץ להזמין מאלף/מאלפת לאיבחון יותר מדויק ומתן פיתרון.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 17. אבי
  ספטמבר 20, 2019

  היי אלון,
  יש לי גורת האסקי בת חודשיים, מאוד אוהבת את החצר.
  השבוע התחלתי להסתובב איתה החצר עם רצועה, כשהיא עם רתמה היא מקשיבה ולא עושה בעיות אבל כשאני מחבר אותה לקולר היא פשוט מתחרפנת, קופצת ומייללת וכשאני נותן משיכה היא רק מחמירה את הקפיצות.
  מה אפשר לעשות? אני כן רוצה להרגיל גם לקולר.

  הגב

  • אלון גלעד
   ספטמבר 20, 2019

   אבי,
   כמה הערות:
   – את הקולר תשאיר עליה קבוע (במידה וזה לא המצב)
   – שים לה את הריתמה וחבר את הרצועה לקולר מבלי להחזיק את הרצועה (פשוט נשרכת אחריה) על מנת שתתרגל
   – בהמשך תחזיק את הרצועה, כמובן שללא מתח כלשהו ברצועה.
   – לעולם לא למשוך אותה בכוח בעזרת הרצועה
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 18. שי
  פברואר 5, 2020

  היי אלון,
  יש לי כלבה בת חודשים וחצי גורה מסוג שיצו כל פעם שאנחנו יוצאים החוצה עם הרצועה היא שוכבת על הרצפה או לא מוכנה ללכת , בנוסף גם בבית היא הקושי הולכת עם הרצועה וגם כן לא מפסיקה לנשוך אותה ניסתי כמה פעמים עם נתינת חטיף וזה עבד אבל רק לאותו רגע ,יש לך טיפים ?

  הגב

  • אלון גלעד
   פברואר 6, 2020

   שי,
   להתחיל את ההרגלה בבית. לשים את הרצועה (נשרכת, לא להחזיק אותה ביד) ולשחק איתה/להעסיק אותה כך שפחות תשים לב לרצועה. עד שתגיעו למצב שהיא אדישה אליה. בהמשך להחזיק אותה בצורה רפויה כמובן. ברגע שבבית היא בסדר – להמשיך החוצה. במידה ואתם לא מסתדרים תוך ימים בודדים – ממליץ להיעזר במאלף/מאלפת.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 19. מור
  אוגוסט 4, 2020

  היי אלון,
  יש לי גורה מעורבת האסקי+בוקסר.
  כמעט בת שנה.
  אני לוקח אותה לטייל הרבה בשדות ובכל פעם מאוד מתרגשת לקראת הטיול. מהרגע שיוצאים מהבית היא לא מפסיקה ללעוס את הרצועה עד שמתרחקים כ100 מטר מהבית, כמו שרשמת למעלה אני לא מושך נגדה ומנסה להראות לה שהדבר לא נכון או פשוט מוותר ומקווה שהיא תפסיק עם זה בקרוב. אחרי שמתרחקים את ה100 מטר האלה היא הולכת יפה ומאוד קשובה. מה אתה ממליץ לעשות?

  הגב

  • אלון גלעד
   אוגוסט 4, 2020

   מור,
   הייתי מנסה לספק לה משהו אלטרנטיבי (פאפי רול לדוגמא) ללעוס ומעודד אותה על ידי משיכות ומשחק.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 20. מעין
  אוגוסט 26, 2022

  היי אלון,
  אימצתי כלבה ממש לפני כמה ימים,
  גורה בת 5 חודשים
  בבית היא משחקת והרגלנו גם לקולר, אפילו ייברתי לה את הרצועה והיא התרגלה גם אליה.
  הבעיה היא ברגע שמישהו מחזיק את הרצועה, היא ננעלת, יושבת, או חוסרת למיטה שלה ופשוט יושבת ולא מוותרת.
  לא עוזרים פיתויים שווים, נקניק בשר ועוד. כלום.
  מה עושים?

  הגב

  • אלון גלעד
   אוגוסט 26, 2022

   מעיין,
   ייתכן ויש לה ניסיון רע עם רצועה בעבר. יכולים לנסות ריתמה במקום קולר ולראות האם זה עוזר. במידה ולא, יש הרבה דברים שצריך לבחון והרבה פיתרונות אבל זה דורש מישהו מקצועי שיראה אותה ויתאים פיתרון לגורה הספציפית. במידה ותרצו המלצה למאלפים באזור מגוריכם – כיתבי לי בפרטי ואפנה אותך.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 21. רותם
  אפריל 22, 2023

  הי, יש לנו גורה בת חודשיים שהגיעה אלינו לפני שבועיים. התחלנו להוציא אותה לחצר שלנו (מגודרת) והיא למדה לעשות צרכים בחוץ ומשתוללת בכל החצר. הבעיה היא שברגע ששמנו לה רצועה היא משתוללת, נושכת אותה ומתהפכת. היא כבר עושה צרכים בחוץ אז האם אפשר להרגיל אותה לרצועה בבית ולאפשר לה עשיית צרכים בלי חגורה בחוץ? אנחנו צריכים את הרצועה כדי להתחיל לעשות אתה בהמשך טיולים במרחב הפתוח. תודה

  הגב

  • אלון גלעד
   אפריל 22, 2023

   רותם,
   נסו להרגיל אותה בהדרגה. שימו עליה את הרצועה אבל על תחזיקו אותה, שתהייה נשרכת אחריה. בזמן הזה שחקו איתה או הסיחו את דעתה במשהו אחר. ככה המשיכו כמה פעמים עד שתתרגל לתחושה שרצועה מחוברת אליה והיא לא מתרגשת ולגמרי נינוחה. השלב הבא הוא שאתם מחזיקים ברצועה אבל להשתדל שתהיה לגמרי רפוי. כך לאט לאט. במידה ואתם לא מצליחים רצוי להזמין מאלף/מאלפת אליכם הביתה להדרכה ועזרה.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 22. רותם
  אפריל 22, 2023

  תודה רבה. ובחצר לאפשר לה כרגע להיות משוחררת ללא הרצועה? אנחנו בהחלט מתכוונים להתייעץ אם לא נסתדר

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חזור להתחלה
אתר מותאם לנייד אתר האינטרנט