ינו 112012
 

ביום שבת האחרון אני וחבר שלי אימצנו כלבה מתנו לחיות לחיות, מסוג רועה בלגי מעורב, ככל הנראה בת 10.

ידוע לנו שהיא צריכה תקופת הסתגלות, אבל אנחנו תוהים האם טוב לה מאחר ויש לה הרבה התנהגויות בעייתיות..

1 – הבעייתי ביותר – היא לא מוכנה להיכנס לשטח הבניין, ובטח שלא לעלות במדרגות (קומה 3, בלי מעלית..). ניסינו לפתות אותה עם הפתעות טעימות, אבל נראה שכאשר היא בלחץ – אוכל זה הדבר האחרון שמעניין אותה. ככה יוצא שאין לנו דרך לגרום לה לעלות במדרגות, ואנחנו מרימים אותה את כל הדרך (22 קילו..).

2 – היא פחדנית מאוד.. בטיולים שלה כל רעש מבהיל אותה, במיוחד כשהולכים בכבישים ראשיים יותר, לכן אנחנו מגבילים את הטיולים רק לרחובות השקטים לייד הבית, אבל גם שם כל רעש קטן מבהיל אותה. נראה שכל דבר בעצם מבהיל אותה – החל מכלבים אחרים (לגיטימי..), אנשים, פתח של בניינים (לא רק שלנו..), ועוד. ברוב הטיולים היא עוצרת כמה פעמים ולא מוכנה להמשיך, גם אם אין שום גורם מאיים בשטח, ואנחנו נאלצים למשוך אותה. כמו כן במקום שתיצמד לצמחים, היא הולכת לי בין הרגליים ומנסה להגיע לכביש.. (??). נראה שהיא עסוקה בלפחד, ולא בלרחח ולמצוא מקום לעשות בו צרכים.

שני הסעיפים הללו גורמים לכך שהטיולים שלנו איתה מאוד מתסכלים.

3 – בעיה קטנה וכמעט שולית לעומת האחרות – בבית – חשבתי שהיא מפחדת מהטלויזיה, כל פעם שהדלקתי אותה היא ישר הלכה לחדר שלה והתיישבה במיטה. מידי פעם חוזרת, מציצה, בוכה קצת וחוזרת למיטה. לפעמים היא עושה את זה גם כשאני סתם יושבת בסלון בלי טלויזיה, ולא ברור לי למה.

ולסיום – אני תוהה, האם מנקודת המבט שלה, ושל כל כלב בגיל כזה, היא הייתה רוצה להישאר במקום אליו היא רגילה, עם החברים שלה, במקום להעביר אותה את השינוי הזה.

מאז ומעולם רציתי כלב משלי, ועכשיו כשהיא אצלי, קשה לי לראות אותה ככה.

מה עושים?

תודה,

צוף

  3 Responses to “כלבה בת 10 מבוהלת”

 1. צוף,

  על פניו נראה שהכלבה לא נחשפה לסביבה עירונית, לפחות לא בתקופות הקריטיות להתפתחותה (ראה מאמר). עצה ראשונה שלי זה שתתקשר לתנו לחיות לחיות שמהם אימצת את הכלבה ותתיעץ איתם. בדרך כלל הם משדכים בצורה טובה בין משפחה מאמצת לכלב אך ייתכן והם לא מודעים למצבה. לעצם העיניין – החשיפה צריכה להיות בהדרגה, סבלנות והתחשבות (אך לא רחמנות).  קח בחשבון שמעבר לפחד שלה מהסביבה העירונית היא גם עדיין לא מכירה אתכם ולא נותנת בכם אמון מלא. השלב הראשון הוא לרכוש את אמונה ושהיא תסמוך עליכם. ברגע שזה יגיע אתם צריכים לנצל את האמון שהיא נותנת בכם על מנת לתת לה ביטחון. הביטחון שלה יגיע מכם ואתם צריכים להיות אסרטיביים אבל יחד עם זאת לא לדרוש ממנה יותר מדי. כלבה כזאת היה כדאי לחשוף באופן הדרגתי ולא לעשות לה שינוי כל כך חד מהיום למחר. שוב, הייתי ממליץ לכם להרים טלפון לתנו לחיות לחיות ולהתיעץ איתם.

  כל הכבוד על האימוץ, ובהצלחה,

  אלון

 2. היי אלון, קראתי את השאלה וחלק ממה שנכתב מתחבר אליי, לבוסים שלי יש כלבה , רועה קווקזית,שאומצה על ידם לפני כשנתיים, אנחנו לא יודעים את הגיל הספציפי שלה מכיוון שכל אחד אמר משהו אחר אבל היא בטווח של בין 10-12
  היא שוקלת בערך 70 קילו, היא נורא אוהבת את הבית היא הייתה עולה במדרגות ויורדת אותם לטיולים והיא מקבלת את היחס הכי טוב שאפשר, ופתאום היא החלה לסרב לעלות במדרגות בכל תוקף , נערכו בדיקות כלליות והכל יצא תקין, בדיקות דם וכדו' נעשה ניסוי אפילו להקל באמצעות שככי כאבים, רידמיל 100 פעמיים ביום ועדיין הכלבה מסרבת לעלות את המדרגות, הכלבה פשוט מסכימה לעלות לאוטו ולהירדם שם, מה זה יכול להיות?
  תודה רבה !

 3. חן,
  בכל זאת נראה לי משהו שקשור לבריאות, בדקו ראייה ?
  כמובן שיכול להיות גם משהו מנטלי שהתחיל בגלל הגיל (כמו שקורה לאנשים), קשה מאוד לדעת.
  אם הקושי רק בעלייה ולא בירידה והיא גם כבדה – כדאי אולי לקבל חוות דעת נוספת מוטרינר.
  הייתי מנסה מדרגות מחוץ לבית, מתחיל במקום שיש 2 או 3 מדרגות ומנסה. ואז לעלות בהדרגה. פשוט ניסוי ותהיה על מנת לראות מה הבעייה.
  בהצלחה,
  אלון

 Leave a Reply

(נדרש)

(נדרש)