כלב מושך ורודף אחרי חתולים

שלום אלון,
יש לי כלב מדהים שעונה לשם טובי (כמו המשקה רק בלי ה"60"). הוא כלב בן שנה וחצי, מסורס ומעורב בין אמסטף לבין כלב רוח מסוג וויפט. טובי הוא מתוק אמיתי, חזק בצורה בלתי רגילה ומהיר כמו שד (הוא רץ כמו צ'יטה). אני עובד איתו לא מעט על אילוף (פקודות כמו שב, "לא!", תביא נשיקה וכו') הוא לומד בקלות יתרה ובאופן כללי הוא כלב מדהים ונוח – בגבולות הבית!

עם זאת, כשאנחנו מטיילים בחוץ התמונה שונה לחלוטין – ראשית, הוא מושך את הרצועה בצורה חזקה מאוד שגורמת גם לאדם כמוני, 1.80 ושוקל 80 קילו, לפזז אחריו כמו חתול. לא התנהגתי בשאננות ומיד החלפתי את הקולר הרגיל ברתמה שמולבשת עליו ("איזי ווק") ועכשיו אני יכול יותר לווסת את התנועה שלו, אבל עדיין הטיול מרגיש כמו סקי מים.

בנוסף, טובי מגלה תוקפנות אקראית לכלבים שונים. מה הכוונה באקראית? עם כלב אחד הוא יכול לשחק ואילו כלב אחר הוא רוצה להרוג (גם ללא התגרות כלל מהכלב השני). אני באמת חושש לתת לו לשחק עם כלבים אחרים, שמא טובי יתקוף אותם (המהירות, הגודל והעוצמה שלו הופכים אותו למאוד קטלני, גם לכלבים גדולים כמו רוטוויילר או לכלבים שריריים כדוגו, אמסטף ופיטבול – ובתור אדם אוהב כלבים בכלל וחיות בפרט, אני באמת חושש מכך). כמובן שאחרי כל "נסיון תקיפה" אני לא מחזק את ההתנהגות שלו, אני צועק עליו "אסור ולא", מסובב אותו במהירות לצד השני, וממתין איתו כמה דקות בעמידה כדי שהוא יבין שהוא לא יתוגמל על המעשה שביצע.

דבר אחרון ולא פחות חשוב – חתולים! אני באמת מתחיל לחשוב שטובי לא רוצה לרדת למטה כדי למתוח שרירים ולשחק – הוא במסע ציד כנגד חתולים. כל הטיול הוא מרחרח ומחפש אותן, כשהוא רואה אותן הוא משנה התנהגות ומתחיל לצעוד לאט, בזהירות, בנחישות ובעורמה (ממש כמו לביאה) כדי לצוד אותן בצורה האפקטיבית ביותר. לפעמים הוא "דופק" את הראש שלו בדלתות רכבים שכן החתולות המסכנות פוחדות ומתחבאות מתחת לרכב. כמובן שגם כאן, הוא אינו מתוגמל על מעשיו ורק כאשר הוא צמוד אלי הוא מקבל חטיף מהפאוץ'. אני מודע לעובדה שבגלל שטובי הוא בחציו "ווייפט", כלב שבאופן מסורתי תפקידו היה לרדוף אחר ארנבות, לנטרלן בצורה אפקטיבית מבלי להורגן ולהשיבן אל הצייד – אני למעשה נלחם אל מול יצר חזק וטמוע היטב .
* גם כאן לא נשארתי שאנן ופניתי לאילוף מקצועי, שהפך יותר למסכת שרלטנות ובצע כסף – בקיצור, לא עזר.

After that been said
מה עלי לעשות? עם המשיכות הנוראיות, התוקפנות האקראית והמרדף העיקש אחר דיירי הרחוב החמודים – החתולים?

תודה,

רם

1 מחשבה על “כלב מושך ורודף אחרי חתולים”

  1. רם,
    כלב עם יצרים חזקים (ציד וכנראה גם קרב), מקרה לא פשוט. קשה ליעץ מבלי לראות ולחוות את הכלב אבל הכיוון צריך להיות לדעתי לנתב את יצר הציד והקרב שלו למשחק איתנו ובנוסף לעבוד על משמעת בסיסית. אגב, זה שאתה לא מחזק אותו לא אומר שהוא לא מחוזק מעצם המרדף/קרב. זה חיזוק מהסביבה שהוא מאוד חזק.
    לא יודע מה היה באילוף הקודם אבל הייתי ממליץ להיעזר באיש מקצוע. אשמח להמליץ לך במידה ותשלח לי בפרטי היכן אתם גרים.
    בהצלחה,
    אלון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top