נשכנות ותוקפנות צ'או צ'או

היי
אימצנו צ׳או צ׳או נקבה לפני שבועיים.
היא בת 11 חודשים.
עברה אילוף בסיסי ברמה טובה מאוד (יודעת: שבי, לא לזוז, ארצה, למקום, רגלי בתהליכים איתנו).

ביום השלישי שלה אצלנו, הבאתי לה עצם גדולה. התקרבתי אליה. היא נהמה כלפיי. אני נשארתי לידה כדי שלא לעודד אותה לנהום. נבחה עליי, המשכתי לעמוד לידה. קיבלתי נשיכה (יותר נעיצה) בירך (כי הגנתי על עצמי למקרה ותנשך עם הרגל ושם קיבלתי את הנשיכה).
מאז לא נותן לה עצמות.
מנסה כמה שיותר להוכיח לה מי הבוס באמצעות אמצעים חיוביים. אילוף ארוך עם חטיפים. יציאה לפניה לכל מקום. לאכול לפניה. להביא לה אוכל מהיד.

עכשיו בשבוע השני, היא נרגעה, אבל יש לה כמה רגעים (דקות/שעות) ביום, שהיא החליטה שהיא רוצה לשחק. אני משחק איתה די הרבה. אני עוצר. היא מגיעה ונשענת לי על הרגל מנסה להקים אותי. אני לא קם. היא מתחילה לנשוך באוויר וקרוב לרגל. לכפות רגליים. למכנסיים. אני אומר לה לא!!! תקיף. היא מקבלת דירבון אפילו. רוב הפעמים היא לא עוזבת אותי וכדי לא לתת לה לנצח אני קם ואומר לה לבוא אחרי, נותן לה פקודת שבי ומביא לה חטיף וכל הכבוד.

אבל זה מתחיל להפחיד אותי ואת בת הזוג שלי, כי היא עדינה יותר ולא תמיד אני בבית…

אמרו לי לתת לה חודש להתרגל אלינו ולבית ולעובדה שאנחנו הבעלים שלה. אבל בינתיים היא מקשה עלינו מאוד.. אני קונה לה את הדברים הכי טובים ואני מוציא אותה די הרבה (אני עובד מהבית).

יש לך המלצות איך להתנהל במצב שכזה?

תודה,

דויד

תודה מראש

7 מחשבות על “נשכנות ותוקפנות צ'או צ'או”

 1. דויד,
  למרות שאתה כותב "אמצעים חיוביים" נראה לי שזה לא בדיוק כך. שנ דברים: יותר הוצאת אנרגיה פיזית (טיולים, ריצות) ומנטלית (משחקים/תירגולים). עדיף שאתה תיזום ולא היא ולקבוע כללים וגבולות למשחק. לגבי התוקפנות על רקע רכושני (שמירה על העצם) זה משהו שצריך לעבוד עליו. ממליץ לך להזמין איש מקצוע שיראה אתכם ואותה וימליץ לכם מה לעשות.
  בהצלחה,
  אלון

 2. תודה רבה על התגובה המהירה.
  1. אני עושה איתה לפחות שעתיים ביום של טיולים ארוכים, בלי קשר לצרכים שלה…
  2. מדובר בגזע עם בעיות במפרקים, לכן אני חושש להריץ אותה יתר על המידה. האם יש מקסימום שלא כדאי שאעבור אותו?
  3. גם אחרי כל הטיולים וכל ההרצות וכל המשחקים, היא עדיין אנרגטית, האם מכך אני יכול להסיק שאני יכול פשוט לקשור אותה אליי ולהריץ אותה עד שתרצה לנוח?
  4. בנוגע לעצם ולתקיפה – פניתי למאלפת, נאמר לי לחכות חודש כדי שהיא תתרגל אלינו ולראות אם הבעיה חוזרת. אני אשמח לעבוד עימך, אך אני רוצה לוודא שהתוקפנות היא תוצר של בית חדש וחוסר כבוד אליי כבעלים בהתחלה, כי היום היא כבר לא בקטע הזה, לפחות לא עם אוכל וחטיפים…

  תודה שוב על המענה

 3. דוד,
  לגבי המפרקים וכמה היא יכולה לרוץ – שאלה לוטרינר לא למאלף. שעתיים ביום נשמע טוב. ממליץ גם על פעילות מנטלית (לימוד/משחק) שמתישה את הכלב. כמו כן הייתי ממליץ להרגיל אותה לצעצועי התעסקות כמו קונג ולא לתת לה את האוכל בקערה אלא כחלק ממשחק/לימוד או בצעצוע אוכל. פשוט לנצל את האוכל לפעילות מנטלית.
  לגבי התוקפנות, במידה וזה חלף – מעולה. ייתכן שזו היתה בעיה של חוסר אמון והיום כבר יש לה אמון בכם.
  בהצלחה,
  אלון

 4. נטלי שטרנשוס

  היי רציתי לשאול בנוגע לצאו צאו שלי היא בת 3 חודשים והיא לא כל כך מצליחה לשתות מהקערת מים שלה בלי להתרטב כולה במים עד הרגליים חחח יש משהו שאפשר לעשות עם זה ?
  תודה לעונים

 5. אלון גלעד

  נטלי,
  יכולה לנסות לתת לה בכלי יותר צר. אפשר גם לשים להמתקן כמו לאוגרים והיא תלמד לשתות מזה ואפשר גם לנגב אחרי ששותה…
  בהצלחה,
  אלון

 6. היי
  זה נראה שאתה מאוד מבין בגזע הצאו צאו
  אנחנו כרגע מחפשים חבר חדש למשפחה ומנסים לברר פרטים על הגזע, האם לצאו צאו יש נשירה משמעותית? האם הוא אוהב מרחב וטיולים? ועוד טיפים שתוכל לתת
  תודה רבה מראש

 7. איילת,
  כן יש נשירה משמעותית. אוהב טיולים אבל לא מאוד אנרגטי. ממליץ לכם לאמץ כלב ולעשותו ואתכם מאודרים במקום לקנות.
  בהצלחה,
  אלון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top