11 תגובות

 1. אחלה מאמר
  נובמבר 24, 2010

  אני כרגע בשלב של לימוד אילוף עצמי גורה בת 3 חודשים ,גורת רועה מעורב עם זאב
  באמת ראיתי ששיטת התגמול החיובי בהתנהגות חיובית והתעלמות מהתנהגות שלילית וכך לגרום לה להבין שהיא מאבדת יחס ותשומת לב היא השיטה הכי יעילה נכון להיום עם הגורה אז אני ממשיך ככה .
  תודה על החיזוק !

  הגב

 2. מאמר נהדר
  אפריל 15, 2012

  אלון שלום, קראתי בעיון את סדרת המאמרים ומצאתי אותם מועילים ביותר.

  יש לנו גורה בת כשלושה חודשים, לברדורית מעורבת, מתוקה ושובבה. אנחנו משחררים אותה לטיול חופשי בחצר פרטית, אבל בעיה – היא לא באה כשקוראים לה, כך שנוצרת בעיה כשרוצים לחזור פנימה, וגם קשה לעצור אותה כשהיא רודפת אחרי החתולות שלנו, מרימה שטויות מהרצפה וכד'. איך אפשר ללמד אותה לבוא לפי קריאה?

  ועוד – בעיית רצועה:
  ניסינו לאמן אותה לחינוך בסיסי, של פקודות כמו אלי והליכה מסודרת עם רצועה, (לקראת הטיולים שיבואו אחרי החיסון הנוסף). בנתיים היא מגלה התנגדות לרצועה, ומנסה לתפוס אותה בפה תוך כדי הליכה. (יש פעמים שהיא מבצעת יותר טוב, ובאחרות – נראה שפשוט לא רוצה רצועה).

  בנוסף, ניסינו להשאיר אותה בבית (בהשגחה) עם רצועה נשרכת, אבל היא נושכת אותה ומשחקת בה כל הזמן, וגם נתקלת בה והרצועה מסתבכת לה בין הרגליים, כך שזה די קשה למשוך בה בצורה יעילה כאשר הגורה עושה משהו שאסור.
  מה אפשר לעשות??

  הגב

  • אלון גלעד
   אפריל 15, 2012

   אני שמח שהמאמרים עזרו – זו מטרתם. תשובות לשאלות:
   1) לללמד כלב לבוא שקוראים לו – לא שונה מלימוד פקודות אחרות. מתחילים עם רצועה וכשהוא בא אלינו ניתן לו צ'ופר ונשבח אותו. עם הזמן מורידים בהדרגה את הצ'ופר אבל משאירים את התשבוחות. רק אחרי שהוא מבצע בצורה מושלמת עם רצועה נוכל להתחיל ללמדו ללא רצועה. בינתיים ממליץ לשחרר אותו עם רצועה נשרכת – כך יהיה לנו יותר קל לאכוף את רצוננו.

   2) התנגדות לרצועה היא טבעית אבל עם תגובה נכונה שלנו – תיעלם. ברגע שהגורה מכניסה את הרצועה אומרים "לא" בליווי משיכה ברצועה (ומיד להרפות). אם תקפידו זה יעבור.

   3) לגבי הנשיכות של הרצועה כבר הסברתי. בכדי שלא תסתבך – תשתמשו ברצועה לא ארוכה מדי , לא יותר מ2 מטר.

   תהנו מהגורה ושיהיה בהצלחה,

   אלון

   הגב

 3. עומר
  אוקטובר 9, 2012

  היי אלון רציתי לדעת איך ללמד את הכלב לא לעשות צרכים איפה ששבא לו בגינה אלא במקום מסויים ואיך ללמד אותו לא לחפור בגינה ולהרוס פרחים צמחים וכו'
  אשמח לקבל תשובה , עומר

  נ.ב – עוד אין לי כלב אך אני מעונין להביא רועה בלגי ואני שואל שאלות אלו כי חוויתי בעבר הריסה וחפירות בגינה מצד הרועה הגרמני שהיה לי פעם ובעקבות כך נאלצנו לקשור אותו , דבר שאני לא רוצה שיקרה עכשיו

  הגב

  • אלון גלעד
   אוקטובר 9, 2012

   עומר,
   הדרך הפשוטה היא על ידי מניעה מצד אחד ומצד שני להרגיל אותו למה שמותר לו. לדוגמא להרגיל אותו שבגינה אנו משחקים איתו או נותנים לו תעסוקה אחרת מהנה (כמו כירסום עצם). לגבי צרכים – פשוט להרגיל אותו שצרכים עושים בחוץ ולא לשחרר אותו בגינה לפני שלקחנו אותו לסיבוב בחוץ. אני מאוד ממליץ לכל בעל כלב שהכלב יגור בבית ולא בחצר/גינה. הסיבה היא שהוא יצור חברותי ולכן הוא צריך לגור עם כל שאר חברי הלהקה (משפחה) ןלא להיות מבודד חברתית. זה גם יצמצם את הזמן שהוא בגינה לבד. בכל מקרה מאוד לא מומלץ לקשור כלב, אם אין ברירה אז לתחם אותו על ידי תא רשת/כלוב אבל שלא יהיה קשור.
   בהצלחה,

   אלון

   הגב

 4. אלירן והילית
  ינואר 18, 2014

  שלום אלון,

  אנחנו זוג שגרים בדירה ואימצנו כלב מסוג קוקר ספאנייל אנגלי מעמותה מוכרת. הכלב (ריצ'י) בן 10-11 חודשים ונאמר לנו שהוא נמסר ע"י משפחה שבה הילדים 'התעללו' בו ולא חינכו אותו כראוי. אין לנו מידע נוסף בנוגע לרמת ההתעללות. הכנסנו אותו לביתנו לפני כשבוע ויצרנו לו את המקום האישי שלו. ריצ'י עבר סירוס לאחרונה ועל ראשו מולבשת 'אליזבת' למניעת ליקוק התפרים.

  אנחנו מבחינים בבעיה התנהגותית המופנית רק כלפי הילית.
  אני (אלירן) הצלחתי להגיע איתו למצב שבו הוא מקשיב לי ועושה כל מה שאני מבקש. לרוב, הוא נצמד אליי והולך אחרי לכל מקום גם בתוך הבית.
  לצערנו, המצב אינו כך עם הילית. ההתנהגות שלו עם הילית אינה עקבית כשלעיתים הוא ממש מתחבר אליה ונותן לה ללטף אותו אך לרוב הוא מגרגר עליה כשהיא מנסה לתת לו פקודות ולשחק איתו ואפילו בעת שמנסה ללטף אותו.
  הגרגור מתעצם לנביחות וכבר הופך לניסיון לנשוך!
  זה באמת לא פשוט להבין את מקור הבעיה ההתנהגותית שלו כלפי הילית כי הוא דיי מקשיב לה כשהיא נותנת לו הוראות ואפילו מנסה 'להתפייס' איתה כשמתקרב אליה ומתחכך בה.
  הוא לרוב מגרגר כשמתקרבים אליו בזמן האוכל.

  הכלב טוב לכאורה ואנחנו ממש מתחילים להיקשר אליו. הוא יודע לשבת ולתת יד גם להילית.
  אך יש הרגשה באוויר של 'התהפכות' הכלב לתוקפנות כלפינו ואנחנו עדיין לא סומכים עליו.

  ריצ'י מסתדר עם כלבים אחרים ועל חלק מהאנשים הוא נובח ומפחד ולחלקם נותן ללטפו.

  אנחנו רוצים כלב שמח, נעים ורגוע שאנחנו יכולים לסמוך עליו.

  נעריך את זה מאוד אם תוכל לתת לנו עצות וטיפים לצעדים הנכונים לטיפול בבעיה זו.
  מה צריך לעשות בזמן שהכלב מגרגר על הילית? גם בזמן האוכל?

  בתודה מראש,

  אלירן והילית

  הגב

  • אלון גלעד
   ינואר 18, 2014

   אלירן והילית,
   חשוב לא לקחת את היחס להילית בצורה אישית. יש להניח שהיחס קשור להיסטוריה שלו. ייתכן וההתעללות באה דווקא מצדם של ילדים ואולי גם האמא בבית הקודם ודווקא עם האבא היה לו נעים. לא כתבתם כמה זמן הוא אצלכם אבל יש סיכוי טוב שבמידה ותרכשו את אמונו היחס שלו כלפי הילית ישתנה. כמה כללים חשובים:
   1. תתיחסו לשפת הגוף שלו בכבוד. זו הדרך שלו לתקשר איתנו. במידה והוא מראה לחץ, אי נוחות, גירגור וכו' – אל תיכפו את עצמכם עליו. תנו לו את המרחב שלו.
   2. תנסו לתת לו ליזום מגע וקשר עם אנשים שמהם הוא חושש (הילית אבל אולי עוד אנשים שהוא פוגש) ותתגמלו אותו המון על זה שהוא ניגש לאנשים. למשל לתת לו את האוכל שלו מהידיים שלכם (במידה והוא מסכים) עוזר מאוד.
   3. במידה ואתם לא רואים שיפור בזמן הקרוב ממליץ לכם להזמין איש מקצוע שיראה את ריצ'י וידריך אתכם בצורה יותר פרטנית איך ועל מה לעבוד.

   כל הכבוד על האימוץ,

   בהצלחה,

   אלון

   הגב

 5. שיר
  אפריל 12, 2016

  שלום אלון
  לפני חמישה ימים לקחנו גורה בת 4 חוד מאישה שאימצה אותה בגיל חודש
  כנעני מעורב בלברדור
  מההתחלה לא נתנה בנו אמון, קיוויתי שישתפר.
  הבעיה הגדולה היא שהכלבה אובססיבית לקולר שלה, אי אפשר לגעת בו ולכן היא נושכת
  היא לא יודעת להירגע וכל הזמן מתזזת.
  יודעת לבוא, לשבת ולעשות את צרכיה
  כשאנחנו בעבודה היא מסתובבת לבד במשק
  הרבה נובחת על השכנים והם מאוד מתעצבנים מכך עד כדי איומים להרוג אותה…
  אני קצת מיואשת, לא מצליחה ללמד אותה שום דבר, נראה שהיא לא סומכת עליי בכלל
  ממה להתחיל?
  הילדים מפחדים ממנה כי היא קופצת, אבל מוליכים אותה ברצועה.
  ממש אשמח לעזרתך אני לא רוצה למסור אותה. תודה

  הגב

  • אלון גלעד
   אפריל 12, 2016

   שיר,
   לדעתי כדאי להזמין איש/אשת מקצוע הביתה שיראה את הגורה ואתכם וידריך אתכם איך לשפר את המצב. באם תשלחי לי בפרטי אשמח להמליץ לך על מאלף/מאלפת באזור מגוריך.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 6. נוי
  יולי 2, 2017

  שלום אלון יש לנו גורה בת חצי שנה אימצנו אותה מעמותה לאחר שחוותה התעללות ומשפחה שלקחה אותה החזירה אותה אנחנו מאוד אוהבים אותה קונים לה הרבה צעצועים אבל היא לא מפסיקה לנשוך עולה על ספות ניסינו את כל הדרכים גם לכעוס גם ללטף ולא עוזר האםמיש עוד דרך?

  הגב

  • אלון גלעד
   יולי 2, 2017

   נוי,
   במידה וקראתם את המאמר שלי חגבי נשיכות גורים ולא הסתדרתם – אני ממליץ להזמין מאלף/מאלפת למפגש על מנת לעזור לכם בכל מה שקשה.
   ברכות על האימוץ,
   אלון

   הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חזור להתחלה
אתר מותאם לנייד אתר האינטרנט