מאי 032014
 

אלון שלום,
אמצנו רועה בלגית מעורבת בת חצי שנה כרגע. היא נוטה לרדוף אחרי רגלינו בבית, וכשאנחנו מנסים לסמן שכואב, או להושיב אותה היא נובחת עלינו, סוג של מוחה על הנסיון שלנו להפסיק את ההתנהגות וממשיכה לנסות לנשוך גם את הידיים והביגוד, היא לא נרתעת אחרונית גם כשאנחנו מתקדמים לעברתה ולא מפסיקה לנבוח. אנחנו פחות משתמשים במילים אלא יותר בצלילים כדי להשתיקה ולהרגיעה כמו ששש או היי באסרטיביות,(האם זה נכון ויעיל?) מנסים לשדר יותר דומיננטיות כמו שמצליח בדברים אחרים שהיא מאוד קשובה בהם כמו לגשת לאוכל שלה באישור שלנו, חינוך בסיסי שהיא מאוד מגיבה אליו (שבי, ארצה, תביאי..) לא לחצות את הכביש ללא אישורנו, ובאופן כללי היא כלבה מאוד מאוד חכמה.
בנוסף, שמנו לב שהיא מגיבה בצורה כזאת יותר כשבן זוגי מדבר בפלא ומתהלך, היא קצת "נדלקת" ואז מתחילה לרדוף אחרי רגליו, יתכן פשוט שהתזוזה גורמת לה להיכנס למוד הזה? האם להושיב אותה ולתת לה לצפות בזה תוך הרגעתה על מנת שתלמד להסתגל לתנועה יעזור?
תודה רבה.
מורן

  One Response to “גורת רועה בלגי שנושכת את הרגליים”

  1. מורן,
    אין קשר לדומיננטיות. נראה שהיא רוצה לשחק. רצוי או להתעלם לחלוטין או במידה וזה בלתי אפשרי להסית את ההתנהגות למשחק, כולל משחקי נשיכות לצעצועים המיועדים לכך (כמו חבל או צעצועים שהיא אוהבת). חשוב לקבוע כללים מאוד ברורים למשחק ורצוי שברוב המקרים אנו ניזוום ולא היא. כמובן שגורה כזאת צריכה מספיק הוצאת אנרגיה במשך היום (פיזית ומנטלית – משחק, תירגול). דבר נוסף, כיון שאת מציינת שהיא מבינה כמה פקודות בסיסיות, תנסו להעלות לה את הקריטריון לביצוע הפקודה תוך כדי שיש גרויים מסביב (לדוגמא דיבור בפלאפון). העלאת הקריטריון צריכה להיות מאוד בהדרגה על מנת להקל עליה. למשל להישאר במקום (עדיף בארצה) ולחזק אותה על היישארות במקום תוך כדי העלאת הקריטריון כשהמטרה הסופית – הישארות במקום כשאנו הולכים ומדברים בפלאפון). באופן כללי רצוי ללמד כלב מה ההתנהגות הרצויה (על ידי חיזוק שלה) ולא לומר לו מה אסור (כי זה לא מלמד אותו התנהגות אלטרמטיבית).
    במידה ואתם לא רואים שיפור – ממליץ להזמין איש מקצוע שיראה וידריך.
    בהצלחה,
    אלון

 Leave a Reply

(נדרש)

(נדרש)