גורת לברדור מספר בעיות התנהגות

שלום,
לפני חודש אימצנו כלבה מדהימה וטובה, לברדורית מעורבת בת 9 חודשים.
בסה"כ כלבה מאוד חכמה ונוחה, אבל יש לנו מספר בעיות נקודתיות איתה:
1. כשאני יוצאת איתה לטיול, היא נוטה להתחיל לנשוך את הרצועה שלה, לגרור אותי בכוח לכיוון שלה, לנהום ולקפוץ עליי (ואז גם לשרוט אותי). אני יודעת שזה לא מרוע, אלא מרצון לשחק, אבל בכל זאת אני כבר מלאה בסימנים כחולים ושריטות בכל הגוף, וזה חייב להיפסק. ניסיתי להיות אסרטיבית, להגיד לה "לא!", להתעלם, וגם למשוך בחזרה, כלום לא עוזר.
לבעלי לעומת זאת היא אף פעם לא עושה קטע כזה, ואם כן ברגע שהוא אומר לה "לא!" היא מיד מפסיקה. מה אני יכולה לעשות כדי שהטיולים יעברו בצורה נעימה יותר?

2. תוך כדי משחק עם כדור או צעצוע לעיסה, הכלבה נוטה לבוא לכיווני עם הצעצוע ו"להיכנס בי ברגליים". היא לא יודעת שהיא אמורה לשחרר את זה ולתת לי לזרוק לה חזרה, היא רק נכנסת בי עם הצעצוע. איך לגרום לה להבין שהיא צריכה לשחרר כחלק מהמשחק?

3. נשיכות… בהתחלה היינו משחקות יפה עם הצעצועים, ואחרי שבועיים בערך, תוך כדי משחקים בכדור למשל, היא יכולה פתאום להתחיל לנהום ולקפוץ עליי כמו משוגעת, וגם לנשוך לי את הרגליים והידיים חזק ממש. גם כאן ניסיתי להגיד לה "לא", להפסיק את המשחק, ואפילו לתת לה מכות קטנות על האף רק בשביל להתריע (למרות שאני מאוד נגד ענישה ובחיים לא אכה כלב), וגם זה לא עוזר. לצערי זה גורם לי לפחד לשחק איתה ולהימנע ממשחקים בחוץ, למרות שאני אוהבת מאוד לשחק איתה.

3. כיוון שאני ובעלי עובדים, נוצר מצב שהיא יוצאת לטיול בסביבות 7:30 בבוקר, ולאחר מכן רק ב6:00 בערב כשאני חוזרת הביתה מהעבודה. הבעייה היא שברגע שאני נכנסת הביתה, הכלבה נכנסת לטירוף, ולא נותנת לי אפילו להחליף בגדים לרגע בשביל לצאת איתה לטיול. ישר נדבקת אליי ולא עוזבת, ומושכת לי את הבגדים, לפעמים גם פשוט עומדת ונובחת עליי. אני מבינה שזה נובע מהרצון העז שלה לצאת החוצה לשחק ומהתסכול שהיתה לבד בבית, אבל עדיין אלה כמה דקות קריטיות שהיא פשוט לא נותנת לי בהן מנוחה. ניסיתי גם להתעלם, וגם ללטף ולהרגיע- לא עזר. מה עושים?

5. איך ניתן לגרום לה לא למשוך חזק ברצועה עד שהיא נחנקת ומתנשפת? הכלבה שוקלת 25 ק"ג והיא פשוט מובילה אותי, כי אין לי כוחות להמשיך להתנגד למשיכות שלה…

תודה רבה, האתר מעניין ומאוד אינפורמטיבי
מיכל

1 מחשבה על “גורת לברדור מספר בעיות התנהגות”

 1. אלון גלעד

  מיכל,

  הרבה שאלות, אנסה לענות:
  1) בעיקרון אומרים "לא" בצירוף משיכה אסרטיבית ברצועה.
  2) צריך ללמד אותה: כשהיא מגיעה אליך תציעי לה "פרס" על שיחרוור הכדור (ממתק קטן). תתני לה רק לאחר שהיא יושבת ומשחררת. כמובן לצרף לזה גם פקודה (OUT או עזבי). לאחר שתתחיל לבצע כמו שצריך תתחילי להוריד (בהדרגה) את הצ'ופר עד שבסוף ישארו רק החיזוקים המילוליים (כלבה טובה).
  3) השאירי לה רצועה מחוברת לקולר והצמידי ל"לא" משיכה אסרטיבית.
  4) התעלמות מוחלטת (גם לא מבט). לגשת אליה רק כשהיא אחרי שנרגעה. בהדרגה זה יעלם.
  5) צריך ללמד אותה ללכת כמו שצריך. היא לא אמורה למשוך.

  שימי לב שחלק מהבעיות נובעות מדומיננטיות שלה (לגביך לא לגבי בן זוגך) וחלק מזה שלא לימדו אותה. הייתי ממליץ לך להיעזר במאלף מקצועי שיעזור בלימוד פקודות משמעת בסיסיים וחיזוק המעמד שלך ב"להקה" על מנת להבהיר לה את מקומה בהיררכיה המשפחתית.

  שיהיה בהצלחה,

  אלון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top