ספט 182014
 

שלום אלון,
יש לי גור בן חצי שנה, אימצתי אותו כשהיה בן חודש וחצי והוא כנראה רועה גרמני מעורב. בחודש האחרון בערך הוא התחיל להשתגע כל ערב, לנשוך את בני הבית, לקפוץ ולנבוח עד שהוא מקבל תשומת לב. הוא בדרך כלל לא נרגע עד שלא קושרים אותו ברצועה (ומשחררים אחרי כמה דקות, אבל אז לפעמים זה יקרה שוב). בנוסף גם בטיולים הוא לפעמים מתחיל להשתגע, לקפוץ ולנשוך את הרצועה ולנסות לנשוך אותנו. מה צריך לעשות ואיך להגיב במקרים כאלה? בנוסף לקחתי אותו פעמיים לגינות כלבים, וכשכלבים שהוא לא מכיר התקרבו אליו הוא התחיל לגרגר ולחשוף שיניים. (הוא כבר מסורס ועד עכשיו לא הייתה לו בעיה לשחק עם כלבים אחרים). האם אתה חושב שזה יעבור עם הזמן ואיך צריך להגיב באותו רגע כדי שילמד להפסיק את ההתנהגות הזאת?
המון תודה,
נעמה

  3 Responses to “נשיכות ונביחות כלפי הבעלים”

 1. נעמה,
  ייתכן והוא לא מוציא מספיק אנרגיה פיזית ומנטלית ? כמו כן האם יש לו צעצועי התעסקות לבית ? בקיצור נראה לי שהוא זקוק ליותר פעילות.
  לגבי המשיכה של הרצועה בטיולים – פשוט להתעלם. במידה ותמשכו בחזרה זה רק יעודד אותו. כמו כן תנסו לפקס אותו בדברים אחרים כמו חטיפים/צעצועים.
  תוקפנות לכלבים אחרים – תפגישו אותו הרבה עם כלבים שהוא מכיר. בגינות כלבים תשתדלו להגיע כשיש שם כלב או שניים ולא יותר עדיף שהוא מכיר ובהדרגה תחשפו אותו ליותר כלבים. האינטרקציה עם כלבים אחרים מאוד חשובה לשיפור התקשורת הכלבית ולמניעת בעיות פחד/תוקפנות בעתיד. עדיף לא להתערב באינטרקציה בין כלבים גם אם אחד מהם מגלה סימני תוקפנות. ברוב המקרים הכלבים מבינים אחד את השני וזה מסתדר. אפשר לנסות לעודד מפגשים עם כלבים שהוא לא מכיר על ידי היחס (החיובי) שאנו ניתן לכלב השני. תמיד לשאול את בעלי הכלבים שאתם פוגשים האם הכלב ידידותי לכלבים אחרים, במידה ולא – להתרחק.
  במידה ואתם לא רואים שיפור בבעיות – אל תחכו. פנו לאיש/אשת מקצוע.
  בהצלחה,
  אלון

 2. היי אלון,
  תודה רבה על התגובה המהירה.
  אז גם במקרים שהוא מגרגר וכלבים אחרים מתקרבים אליו ומגרגרים לא להתערב? לא לצעוק עליו "לא!" כשהוא מתחיל את ההתנהגות כדי שיבין שזה לא בסדר? במקרים כאלה אני פוחדת שזה ידרדר לכך שאחד הכלבים ינשוך אותו..
  ובנוסף שכחתי לשאול – כל בוקר כשהוא רואה שאני מתכוונת לצאת מהבית הוא מתחיל לנבוך עליי ולנשוך לי את הרגליים. אני מניחה שזה כי הוא לא רוצה שאצא, יש משהו שאפשר לעשות בקשר לזה או פשוט להתעלם ממנו?
  תודה רבה,
  נעמה

 3. נעמה,
  אני מבין אותך וזה באמת קשה לא להתערב. בעיקרון אני ממליץ להפגיש אותו כמה שיותר עם כלבים שהוא מכיר ובהדרגה להוסיף עוד כלבים. חשוב שהמפגש הראשוני עם כלב שהוא לא מכיר יהיה במקום בו שני הכלבים מרגישים בנוח ושיהיה ניטראלי (כלומר לא בבית שלכם או של הכלב השני). זה שאתם צועקים "לא" לא יפתור את הבעיה ויכול אף להחמיר אותה. בעיקרון צריך ליצור לו קשר חיובי למפגשים עם כלבים במקביל לשיפור התיקשורת הכלבית שלו בעזרת אינטרקציה עם כלבים אחרים. הוא יעשה את הקישור במידה והמפגשים עם כלבים יהיו כייפיים עבורו. ממליץ במיוחד על מפגשים עם גורים/כלבים צעירים. עין מנוסה יכולה להבחין האם האינטרקציה בין הכלבים תתפתח ליותר מאשר גירגור/נשיכת אזהרה. כרגע הייתי ממליץ לנתק מגע במידה ושני הכלבים מתקרבים אחד אל השני באיום. לדעתי כדאי שתיפגשו עם איש מקצוע שיראה ויוכל לחוות את דעתו. לא כדאי להשאיר את זה כך כיון שזה יכול להחמיר ככל שהוא יתבגר.
  לגבי הנשיכות ברגליים כשאתם יוצאים, ייתכן וזה קשור לכך שאתם הולכים. זה גם משהו שצריך לעבוד עליו עם הגור. בעיקרון צריך לקשר לו את העזיבה שלכם למשהו נחמד מבחינתו (עצם/קונג). בנוסף, כמו שציינתי בתשובתי הקודמת – הוצאת אנרגיה פיזית/מנטלית גם יכולה לעזור.
  בהצלחה,
  אלון

 Leave a Reply

(נדרש)

(נדרש)