32 תגובות

 1. כנרת
  פברואר 21, 2011

  ממש עזר לי,

  תודה !

  הגב

 2. משה
  מאי 30, 2011

  באמת תודה למי שהכין את האתר הזה והשקיע!!!! הרבה מאוד דברים מועילים שממש עזרו לי עם הכלב

  הגב

 3. שמעון וציון
  יולי 3, 2011

  זה מאוד עזר לי עים הגור שלי

  הגב

  • אלון גלעד
   יולי 3, 2011

   אני שמח. בעיה נפוצה למדי שברוב המקרים ניתנת לפיתרון בצורה פשוטה. אם אהבתם מאמר – תעשו LIKE בכדי שהמאמר יופץ לעוד אנישים.
   יום טוב.

   אלון

   הגב

 4. גיא
  אפריל 8, 2012

  שלום
  באיזה גיל של הגור יהיה אפשר לחנך אותו בנוגע לצרכים????

  הגב

  • אלון גלעד
   אפריל 9, 2012

   גיא,

   החינוך לצרכים מתחיל מהרגע שהגור מגיע הביתה כפי שמופיע במאמר "חינוך גורים לניקיון".
   כמובן שאין לצפות מגור שיתאפק לילה שלם מיד. מתי יוכלו להתאפק לילה שלם תלוח מאוד בגור, ברוב המקרים זה קורה בין גיל 3 ל 4 חודשים.

   שיהיה בהצלחה,

   אלון

   הגב

 5. ריקי
  ינואר 22, 2013

  שלום, אני מגדלת שני גורי פיקינזים וכיום הם בני 8 חודשים ועדיין עושים צרכים בבית,ניסינו את כל הפתרונות שום דבר לא עוזר,לצערנו היו הרבה אנשים שאמרו לנו מה לעשות שאני חושבת שזה יצר סלט בחינוך של הכלבים, הם לא פעם פעמיים עושים צרכים בבית אלא כמה פעמיים ביום והם כבר יחסית בוגרים. אנחנו חוששים מאוד שאין עוד תקווה בנושא ונצטרך למסור אותם.
  בבקשה אם יש פיתרון שיכול לעזור לנו אשמח מאוד כי אני מאוד מתוסכלת
  תודה.

  הגב

  • אלון גלעד
   ינואר 23, 2013

   ריקי,
   הפיתרון היעיל ביותר לפיתרון בעיות צרכים הוא מניעה של אפשרות לעשות בבית. עושים זאת על ידי שילוב של השגחה, תיחום וטיולים. במידה וזה מב שניסיתם וזה לא הלך אז או שיש בעיה רפואית או שלא הייתם מספיק עיקביים ומתמידים. מהשאלה שלך לא ברור מה בדיוק ניסיתם, האם הם גם עושים בחוץ ? האם יש להם עוד התנהגויות בעיתיות ? לא ברור לי מי האנשים שיעצו לכם אבל אני ממליץ על מאלף מקצועי שיגיע לביתכם לצורך איבחון הבעיה והצעה לפיתרון.

   בהצלחה,

   אלון

   הגב

 6. מיקי
  אפריל 2, 2013

  היי
  יש לי קינג צארלס קבליר שאותו רכשתי בגיל 4 חודשים. הוא כודל בבית של אותה בחורה וגם רגיל היה לעשות צרכים בביתה..
  הגור אצלי כבר חודשיים ועושה צרכים בבית. אני יורדת איתו למטה לזמן ממושך בהתחלה פחד עכשיו כבר לא אבל את הצרכים חוזר רק לעשות בבית.
  קניתי לו כלוב … הוא מתאפק ולא עושה למטה. וכבר עשה גם בתוך הכלןב פעם אחת. אני בדיכאון מהקטע. היו לי כלבים בעבר שלא הייתה בעייה איתם אחרי חודש כבר למדו מה לעשות..
  ממה זה יכול לנבוע?

  הכלב דווקא חברותי ולגמרי לא פחדן.

  אם תוכל לעזור לי אודה לך..
  מיקי

  הגב

  • אלון גלעד
   אפריל 2, 2013

   מיקי,

   לדעתי הסיבה שהוא עושה בבית נובעת הן מהרגל והן מחוסר ביטחון בחוץ. דבר ראשון אל תיכנסי לדיכאון אני מבטיח לך שהעינין יסתדר. השימוש בתא הוא נכון. בגדול צריך למנוע ממנו לעשות בבית והתא מאוד עוזר בעינין. גם אם קרה שהוא עשה בתוך התא זה לא סוף העולם, הוא יעדיף לא לעשות. הגור צריך להיות בבית בשני מצבים: או שהוא בתוך התא או שהוא מחוץ לתא אבל תחת השגחה (עדיף עם רצועה נשרכת אחריו). כשהוא מחוץ לתא ואת רואה שהוא עושה סימנים שהוא הולך לעשות צרכים – הרימי אותו והוציאי אותו החוצה (או מישכי אותו ברצועה החוצה). חשוב מאוד לא לכעוס עליו בשום מקרה במידה ועשה. כעס שלך יכול לגרום לו לפחד לעשות צרכים לידך ואז גם בטיול הוא יפחד לעשות (כי את לידו). הקפידי לצאת לטיול באותו מסלול אם אפשר איזור רגוע עם כמה שפחות גירויים מסביב. הערה אחרונה – צריך להתחשב ביכולות הפיזיולוגיות שלו להתאפק, במידה ואת משאירה אותו שעות רבות לבד, הייתי משתמש בגדר גורים ולא בתא על מנת שיוכל לעשות צרכים לא במקום בו הוא ממש ישן ולא בכל מקום בבית.

   בהצלחה,

   אלון

   הגב

 7. אירה
  יוני 10, 2014

  הי
  יש שיצו בן 3.5 חודשים.איך שלקחנו אותו הכנסנו אותו לגדר גורים.
  הוא מתאפק לילה שלם.ב-6 בבוקר אני יורדת איתו החוצה.מטיילת חצי שעה אבל הוא לא עושה.איך שאני נכנסת הביתה הוא עושה צרכים שלו בכל הבית.פעם שניה יוצאת איתו בשעה 16.30 עד אז הוא מתאפק וגם לא עושה בחוץ.
  אותו סיפור בערב.
  בשבת כמעט כל חצי שעה יצאתי החוצה לא עשה .הייתי מכניסה שוב לגדר ועוד פעם יוצאת החוצה וככה עד שעה 18.00
  ואז כבר שיחררתי אותו בבית כי לא היה כבר כוח.והוא עשה בבית.
  מה לעשות איתו?
  אירה.
  תודה

  הגב

  • אלון גלעד
   יוני 10, 2014

   אירה,
   על פי התיאור שלך זה נראה שזה קשור לחוסר ביטחון/חשיפה של הגור במיוחד לכלבים אחרים. דבר נוסף שיכול להיות זה שהוא לא רוצה לעשות לידך בגלל שהוא חש שכשהוא עושה לידך (בבית) את כועסת. המלצות:
   1. כמה שיותר להוציא. לא רק לצורך צרכים אלא גם לצורך חשיפה ומפגש עם כלבים אחרים.
   2. לנסות ללכת במסלול קבוע בכדי שיתרגל וירגיש יותר ביטחון.
   3. להשתמש ברצועה ארוכה על מנת שיוכל לעשות לוא דווקא שהוא לידך.
   4. בשום פנים ואופן לא לכעוס עליו.
   5. סבלנות, התמדה ועיקביות
   בסופו של דבר הוא יתחיל לעשות בחוץ וברגע שזה יקרה (בדרך כלל קודם פיפי ואחר כך קקי) זה ילך ויהיה יותר קל. אל תתיאשי !
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 8. אור
  יולי 2, 2015

  היי.
  יש לי גור בן חמישה חודשים מעטרב.כל הניסיונות שלי לגרום לו לעשות בחוץ נכשלו.
  בבית הוא עושה פיפי על סמרטוט בלבד (הוא למד לבד) וקקי על הרצפה בבית תמיד.
  אני מחזיק אותו כבר 3 חודשים ואני דיי מיואש..
  אשמח לקבל ממך עצה לגבי זה.
  תודה.

  הגב

  • אלון גלעד
   יולי 2, 2015

   אור,
   אם ניסית ליישם את מה שמופיע במאמר ללא הצלחה הייתי ממליץ לך להזמין הביתה איש מקצוע שיעזור. אשמח להמליץ על מאלף/מאלפת באזור מגוריך אם תשלח לי מייל פרטי.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 9. נוי שגב
  יולי 26, 2015

  היי,
  יש לי גור פומרניאן בן כמעט 3 חודשים ..
  אני מנסה לגמול אותו והבנתי שאסור להוציא אותו החוצה עד שלא יסיים את 3 החיסונים הראשונים שלו.
  יש לו חדר ממש קטן בבית (בתוך החדר הפרטי שלי) ושם יש לו אוכל, מים, משחקים ופד לחינוך גורים עם כמה עיתונים גם.
  חשוב לציין שכאשר הוא בחדר הזה הוא עושה את הצרכים שלו רק על הפדים ולא בחדר (שזה מעולה), אבל כאשר הוא מסתובב בבית הוא עושה בכל פינה (בעיקר שטיחים), יש לי גינה גדולה בבית ואני מוציאה אותו לשם בכל הזדמנות שאני בבית, הוא עושה שם מידי פעם (לא באופן קבוע) ואני לא יודעת איך לגרום לו לעשות רק בגינה של הבית בשביל שבהמשך כשאוכל להוציא אותו לרחוב יעשה בחוץ תמיד.
  עצות????
  אשמח לקבל עזרה בנושא!
  תודה.

  הגב

  • אלון גלעד
   יולי 27, 2015

   נוי,
   דבר ראשון ממליץ מאוד לא לחכות עם ההוצאה החוצה עד שהוא מקבל 3 חיסונים, ראי מאמר בנושא. לגבי הצרכים – פשוט לנסות למנוע אפשרות שיעשה בבית על ידי זה שיהיה בהשגחה שלנו או שיהיה בשטח המתוחם. בנוסף, כמובן הרבה יציאות וחיזוק על עשיית צרכים בחוץ.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 10. לירז
  ספטמבר 22, 2015

  שלום אלון,
  יש לי גור מלטז בן 3.5 חודשים הוא נמצא קצת יותר מחודש אצלי, לפני כמה ימים גמר לעבור את כל החיסונים ורק לאחר מכן התחלתי להוציא אותו לטיול.
  כשהוא היה רק בבית ולא יצא, רוב היום היה בתוך גדר גורים עם פד לצרכים(בתוך הגדר), הוא התרגל לעשות רק בפד. אני מוציאה אותו מהגדר גורים בערך כשעה ביום ואז הוא עושה צרכים בבית על הרצפה.(בתוך הגדר גורים הוא תמיד קורע את הפד ומוציא אותו קצת, אבל בכל זאת עושה עליו צרכים)
  לגבי הטיולים החוצה- בפעמיים הראשונות הוא הלך כרגיל ואפילו עשה פעם אחת צרכים בחוץ, וכמובן שהבאתי לו חטיף לאחר היום הראשון שהוצאנו אותו (מדברת על משפחה, כל פעם מישהו אחר מוציא אותו-לא יודעת אם זה משנה)הוא לא מוכן ללכת, פשוט מתיישב על המדרכה. אם הוא רואה כלבים או אנשים הולך אליהם ומשחק קצת אבל גם לא הרבה וחוזר לשבת, פעם אחת הוא עשה צרכים ישר כשחזר הביתה ופעם אחת עשה בחוץ .
  לא שמתי לב שקרה לו משהו טראומטי באחד הטיולים הראשונים ולגבי פחד מלעשות צרכים ליד הבעלים- בהתחלה כשעוד לא היה בגדר אילוף והיה עושה צרכים בכל הבית, כל פעם שהיינו רואים אותו עושה צרכים היינו אומרים לו לא בתוקפנות(כך אמרו לנו לעשות)לאחר מכן בתוך הגדר כשלימדנו אותו לעשות על הפד היינו אומרים לו כל הכבוד ומביאים לו חטיף כל פעם שעשה על הפד.
  האם אתה יכול לשער מה גרם לו להפסיק ללכת בטיולים?(אני מדברת על יום אחד שיצא והלך כרגיל ואז שלושה ימים שלא מוכן ללכת- לא שכבר הרבה זמן אנחנו מוציאים אותו)
  אשמח לעצות! תודה!

  הגב

  • אלון גלעד
   ספטמבר 22, 2015

   לירז,
   יכולות להיות הרבה סיבות אבל מן הסתם קרה משהו בטיול שלא היה לו נעים והוא רותה להימנע מזה. מה זה יכול להיות: רעש חזק או שהפחיד אותו, מדרכה מאוד חמה….
   יכול להיות שמשהו בריאותי מפריע לו ? האם בביצ הוא מתנהג כרגיל.
   לא כל כך חשוב מה הסיבה (חוץ מאשר סיבה בריאותית), אתם חייבים לשנות לו את הגישה. תנסו שיהיו לו חוויות נעימות בטיול – משחק, חטיפים, כל מה שהוא מאוד אוהב. כמו כן נסי ללכת לכיוון אחר מהרגיל. את כיולה גם לנסות להרים אותו בידיים, להתרחק קצת מהבית ואז להוריד אותו.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 11. מאיה
  פברואר 7, 2016

  הי אימצתי גורה מעורבת , קניתי לה גדר אילוף ובתוכו שמתי לה מיטה את האוכל והמים ועד לצרכים אני מנסה לגמול אותה מצרכים בבית ופשוט לא הולך לי ממש בדיכאון מזה
  היא לא עושה בשום פנים ואופן ניסיתי מלא טיולים קצרים , טיולים ארוכים פשוט לא הולך
  מתאפקת ועושה בבית עשתה פעם אחת בחוץ וזה גם מפחד כי עבר כלב גדול והיא נבהלה
  מה עושים במיוחד עכשיו שקר וגשום אני פחות יורדת איתה כדי שלא תתקרר היא בת 3 וחצי חודשים

  הגב

  • אלון גלעד
   פברואר 7, 2016

   מאיה,
   התנאי הראשון שתעשה בחוץ זה לבנות לה ביטחון עצמי בחוץ. הרבה יציאות, אותו מסלול בהתחלה, לחפש מסלול שקט ורגוע כמה שניתן או לבחור זמן שלא בשעות העומס. כמו כן מפגשים עם כלבים (ידידותיים) ובמיוחד גורים אחרים מאוד חשוב. עד שלא תקבל ביטחון היא תפחד לעשות בחוץ בכדי לא להשאיר את הריח שלה בחוץ. לסיכום – להשקיע את האנרגיות על בניית הביטחון בחוץ, זהו תנאי הכרחי לחינוך לניקיון.
   במידה ואת לא רואה התקדמות בשבועיים הקרובים – ממליץ מפגש עם איש מקצוע שידריך אותך הדרכה יותר ספציפית לגורה ולסביבה שלך.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 12. ליז
  אפריל 2, 2016

  יש לי גורת פיטבול בת חודש וחצי והיא עושה את הצרכים שלה בבית …
  ואנחמו מורידים אותה לטיול והיא לא עושה בחוץ שעה הורדנו אותה לטיול והיא לא עושה הבנו אותה לבית והאי עשתה בבית איך מלמדים ???אותה מה עושים??

  הגב

  • אלון גלעד
   אפריל 2, 2016

   ליז,
   כמו שכתוב במאמר ברוב המקרים הסיבה היא חוסר ביטחון. הרבה יציאות, אינטרקציה עם כלבים וסבלנות….
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 13. נופית כהן
  מאי 3, 2016

  היי אלון,
  קראתי את המאמר שלך וגם את השאלות והתשובות שלך פה לכולם.
  יש לי בעיה דומה, אולי קצת מורכבת יותר משל כולם. הכלבה שלי כבר בת 8 חודשים. אנחנו גרים בדירה בבניין (ללא גינה, רק מרפסת) בתקופה הראשונה שרק הבאנו אותה ועדיין לא סיימה את החיסונים חינכנו אותה לעשות את הצרכים רק במרפסת ולא בבית וזה עבד יפה (על פדים היא לא היתה מוכנה לעשות בשום אופן) ואז שכבר יכולנו להוריד אותה למטה היא לא היתה מוכנה לעשות צרכים למטה אלא רק במרפסת. כבר כמה חודשים שכך המצב. אני ובעלי עובדים במשך היום ולכןאין באפשרותינו להוציא אותה ארבע וחמש פעמים ביום אבל אנחנו כן מורידים אותה פעמיים ביום בשעות קבועות בבוקר ובערב. לא משנה כמה זמן טיול נעשה איתה, היא מתאפקת ומיד שמגיעים הביתה היא נכנסת למרפסת ועושה את הצרכים.
  אנחנו די נואשים. אשמח להמלצה מה לעשות.

  תודה רבה

  הגב

  • אלון גלעד
   מאי 3, 2016

   נופית,
   נראה לי שיש פה שילוב של הרגל וחשש מלעשות בחוץ. הניחוש שלי הוא שהיא קצת חששנית מכלבים אחרים ולכן מעדיפה לא להשאיר את הריח שלה בחוץ (ע"י עשיית צרכים). אם זה המצב אז קודם כל היא צריכה הרבה מפגשים כייפים עם כלבים אחרים. אם יש מישהו מהשכנים עם כלב/כלבה נחמדים הייתי מנסנ לחבר ביניהם. קיראו גם את המאמר "גור שלא עושה צרכים בחוץ". נצלו את סוף השבוע – טיולים ארוכים במיוחד בבוקר ואחר הצהריים/ערב עם הרבה הוצאת אנרגיה ובמידה והיא לא עושה – להשגיח עליה ולא לתת לה ללכת למרפסת. אם רוצה למרפסת – להוציא החוצה.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 14. לילי דמארי
  מאי 16, 2017

  שלום אימצתי גור מכלבייה בן 3 חודשים הוא לא מוכן בשום פנים ואופן לעשות צרכים ברחוב לא משנה כמה זמן אני מטיילת איתו הוא מתאפק ואיך שמגיע הביתה עושה בכל הבית מה עושים?

  הגב

  • אלון גלעד
   מאי 17, 2017

   גילי,
   כפי שכתוב במאמר יכולות להיות סיבות רבות לכך שהוא לא עושה בחוץ. הסיבה השכיחה ביותר היא חוסר ביטחון בעיקר מול כלבים אחרים. במקרה של גור מעמותה ייתכן גם ש"העולם האורבני" אליו נחשף לראשונה מפחיד אותו. היעזרי בסבלנות ונסי לראות האם את רואה שיפור בביטחון העצמי שלו בחוץ, בחרי מסלול קבוע במקומות שקטים כמה שאפשר. במידה ואת לא רואה שיפור תוך שבוע/שבועיים – ממליץ לפנות לאיש מקצוע לצורך איבחון יותר מדויק והדרכה ספציפית.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 15. הילה
  יוני 10, 2017

  היי,
  קוראים לי הילה ואני בת 13.
  ההורים שלי אימצו כלבה גורה (כרגע בת 3 חודשים) בתנאי שאני ואחותי (10) נטפל בה ונאלף אותה.
  עשינו את כל מה שאנחנו יכולות, גם יש לנו גינה ולימדנו אותה לעשות בגינה,לשבת, לבוא, לתת יד…
  אבל ההורים עדיין מתלוננים וממש רוצים למסור אותה…
  הם מאיימים עלינו שיום אחד נחזור מבית הספר והיא לא תהיה בבית…
  הבעיה העיקרית שלהם היא שהיא לא עושה בטיולים.
  אני לוקחת אותה לטיול, חוזרת ואז היא עושה בגינה, אפילו לא בבית…
  במשך כחצי חודש ניסינו לקחת אותה לפארק והיא לא עשתה, אז התחלנו לשנות מסלול. לקחתי אותה לאיזורים שאין בהם כלבים או אנשים בדרך כלל, ניסיתי ללכת איתה ליער (אנחנו גרים בקצה רחוב שאחריו יש יער), ניסיתי לטייל איתה ממש מחוץ לבית והיא לא עשתה, וברגע שחזרנו הביתה היא רצה לגינה ועשתה…
  גם קראתי את הכתבה הזאת ועוד כתבות בנושא ועשיתי את כל מה שכתוב וזה עדיין לא עוזר, היא ממשיכה לעשות בבית.
  ניסיתי גם לקחת אותה לטיול, להחזיר אותה הביתה, לחכות חמש דקות ולצאת איתה עוד פעם והיא פשוט לא עושה…
  לפעמים אני עושה לה את הטיולים החוזרים האלו במשך שעה או אפילו יותר, וברגע שאני מחליטה שהיא אולי באמת פשוט לא צריכה אני מחזירה אותה והיא עושה אחרי עשר דקות או רבע שעה…
  ניסיתי גם לעשות לה הפסקות של רבע שעה והיא עדיין עושה רק אחרי שאנחנו חוזרות בסוף.
  אני לא חושבת שההורים יסכימו לקחת מאלף כלבים אז אנחנו חייבות למצוא דרך שבה היא תעשה בחוץ…
  מה עושים?
  ועדיף פיתרון מהיר כי אני לא יודעת עוד כמה זמן היא תישאר אצלנו.

  תודה

  הגב

  • אלון גלעד
   יוני 11, 2017

   הילה,
   כמה עצות/מחשבות:
   1) ייתכן ואתם או ההורים כועסים עליה כשהיא עושה ? במקרה כזה היא תפחד לעשות כשאתם לידה (זה המצב בטיול). לכן חייבים להפסיק לכעוס/להעניש כי לא רק שזה לא עוזר, זה מעכב את התהליך. כמו כן תשתמשו ברצועה ארוכה כך שבמידה והיא חוששת מכם היא תוכל להיות רחוקה מכם.
   2) נראה שאת עושה הכל נכון למעט דבר אחד: כשאתם חוזרים הביתה אחרי טיול שבו לא עשתה – אל תתנו לה לצאת לגינה. השאירי עליה את הרצועה ושתהייה תחת השגחה. ברגע שאת רואה שהיא רוצה לצאת לגינה – הוציאי אותה החוצה.
   3) לא יודע מהו יחסה לכלבים אחרים, אבל הייתי מנחש שהיא חוששת. חייבים לעבוד על זה על מנת שלא תחשוש. הפגישו אותה עם גור/גורה/כלב/כלבה חברותיים ונסו למצוא לה חברים למשחק.
   אל תתיאשי, ברגע שתתחיל לעשות בחוץ – זה כבר יהיה יותר קל.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 16. יובל לוי
  אוגוסט 14, 2017

  היי, אתמול קנינו כלבת פקינז בת חודש וקצת. שמנו אותה בכלוב גורים והיא לא רוצה לצאת ממנו וגם היא לא עשתה קקי, היא אכלה הרבה ועדיין לא עשתה. מה לעשות ?
  לפנות לוטרינר?
  נ.ב
  הגורה לא מחוסנת, ניתן להוציא אותה ?

  הגב

  • אלון גלעד
   אוגוסט 14, 2017

   יובל,
   היא כנראה קצת בהלם מהמעבר. תנו לה את הזמן שלה להתרגל למקום החדש. מניח שהיא תעשה היום. כל עוד היא שותה, ואוכלת ונראית חיונית אני מניח שהיא בסדר. עוד דבר לגבי זה שלא עשתה – ייתכן ועשתה וניקתה אחריה ? כלומר אכלה את הצרכים. זה לפעמים קורה.
   לגבי היציאות – תנו לה להתרגל לבית ולהרגיש בנוח ורק אחרי שזה יקרה אפשר להוציא אותה בזהירות כמובן כיון שאינה מחוסנת.
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

 17. חדווה
  מרץ 24, 2020

  היי, ייאושש
  מנסה להוריד את הכלב פומרניין בן 7 חודשים ולא מוכן לעשות מחץ לבית.
  יש לו מגשית עם פד ושם עושה את צרכיו.
  יש לו פחד גם מעלה שמתנופף בחוץ
  ממש מייאש .

  הגב

  • אלון גלעד
   מרץ 24, 2020

   חדווה,
   הבעייה היא חוסר הביטחון שלו בחוץ. הוא לעולם לא יעשה בחוץ כל עוד הוא מפחד ולא מרגיש בטוח. לכן, הפיתרון הוא לעבוד על חשיפה ובניית ביטחון בחוץ. רצוי מאוד להיעזר במאלף/מאלפת. בגלל הקורונה זה כנראה לא אפשרי כעת. תשקלו בינתיים הדרכה און ליין (גם אני עושה).
   בהצלחה,
   אלון

   הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חזור להתחלה
אתר מותאם לנייד אתר האינטרנט