18 תגובות

 1. ראומה
  ינואר 25, 2012

  שלום אלון,
  קודם כל תודה על הטיפים ועל אתר מקסים. הדברים כתובים בצורה בהירה ומועילה.
  לגבי סירוס. ההורים שלי קיבלו גור רועה-גרמני, שגדל והפך תוך מספר חודשים לענק.
  הגובה שלו הוא 90-100 ס"מ כשהוא עומד על 4. הוא מתנהג כמו גור קטן למרות שהוא בערך בן 11 חודש. הוא קופץ על כולנו ללא הרף.
  הוא לא מפסיק לקרוע כביסה בחצר לעשות "נזקים" ולגרום לאמי לכעסים מיותרים. אבי והילדים שלי מאוד אוהבים אותו.
  2 שאלות לי:
  1. ידוע לי שלפי ההלכה אסור לסרס אותו. האם יש דרכים אחרות בהן ניתן להקטין את האנרגיה היתרה שלו? ע"י כדורי הורמונים או משהו מסוג זה.
  2. כיצד ניתן ללמד אותו שלא לקרוע את הכביסה מעל החבל? כשאנחנו מגיעים הוא יצא מ"האזור המותר" שלו וזמן רב קודם קרע את הכביסה/קערות … לגזרים. כך שלא ניתן לחנך אותו מיידית כשהוא עושה את זה.
  מה אתה מציע לנו לעשות?
  משפחה מיואשת כמעט…

  • אלון גלעד
   ינואר 25, 2012

   ראומה,

   תודה על המחמאות. כלבים מגזעים גדולים מגיעים לבגרות בגילאים יותר מאוחרים (בין שנה וחצי לשנתיים וחצי) והכלב שלך נמצא כרגע בגיל ההתבגרות.
   תשובות לשאלות:
   1. סירוס לא מוריד רמת אנרגיה אלא את היצר המיני ולעיתים גם מוריד תוקפנות. מה שצריך לעשות זה לא להוריד לו את רמת האנרגיה אלא לנתב אותה לאפיקים שמותרים (טיול, משחק, מפגשים עם גורים/כלבים אחרים וכו') מצד אחד ומצד שני נראה שהוא זקוק למשמעת/גבולות/חינוך.
   2. הדרך הפשוטה היא ע"י מניעה/תיחום כך שלא יוכל להגיע לכביסה. כמו כן אתם חייבים לספק לו אפיקים בהם יוכל לספק את הצורך שלו להשתמש בפה והשיניים – עצם בקר, ומשחקם נשיכה (כמו קונג, חבל וכדומה).

   ייתכן וכדאי לכם להיעזר במישהו מקצועי שיראה אתכם ואת הגור וינסה להדריך אתכם ו/או להציע אפשרות לאילוף,
   אל תיתיאשו,

   חיזקו ואימצו,

   אלון

 2. איציק רחמים
  מאי 6, 2012

  אלון,
  אפתח כמו ראומה ואומר שהאתר נהדר! מצאתי בו הרבה עניין וידע חדש.
  אני מחזיק כלב זכר מסוג פקינז בן שנתיים וחצי לא מסורס.
  הכלב גדל עד לפני שבועיים אצל הוריי במתחם סגור – גינה גדולה בלי אפשרות כניסה/יציאה וכפועל יוצא לא פגש כלבים אחרים (חתולים – כן) למעט הטיולים שהייתי עושה איתו אחת לשבועיים-שלושה מחוץ לבית.
  כעת 'גר' אצלי בתל אביב, מטייל ופוגש לא מעט כלבים אחרים.
  הכלב עוד לא עבר זיווג. לפני כמה חודשים היה נסיון לזווג אך לא הלך – יומיים שלמים שאפילו לא ניסה דבר.
  לאחרונה שמעתי מחבר על האופציה לסרס. 2 שאלות לי אליך:
  1. האם זה לא מאוחר בגיל הזה?
  2. אחת ואני לא הולך על האופציה של סירוס:
  א. יש לי איך לעודד אותו להזדווג?
  ב. האם זה שאני משאיר אותו לא מסורס ובפועל לא כל כך נותן לו את האופציה להזדווג – זה 'מענה' אותו בצורה מסויימת?
  אשמח להתייחסותך
  תודה!

  • אלון גלעד
   מאי 6, 2012

   איציק,

   תודה על המחמאות. באופן כללי עדיף לסרס לפני שמגיעים לבגרות מינית מלאה (בין חצי שנה לשנה וחצי בהתאם לגודל הגזע, ככל שהגזע גדול יותר יותר מאוחר) על מנת שתהיה לו השפעה התנהגותית. הסירוס אינו הכרחי לכלב שלא מגלה התנהגות מינית (ניסיון לעלות על כלבים, לאונן על חפצים, השתנת סימון בכל מקום) ואין סכנה שייכנס לקרבות עם כלבים אחרים כתוצאה מנוכחותה של כלבה מיוחמת באזור. לא רואה סיבה לעודד אותו להיזדווג. בלהקות של זאבים (מהם התפתחו הכלבם) רק זאב אחד (האלפא) מזדווג ולכן זה דבר טבעי לחלוטין שכלב לא יזדווג כל חייו והוא לא ירגיש שזה חסר לו וכמובן זה לא מענה אותו בשום צורה שהיא.

   בקיצור תישמח שאין לו חשק מיני ולא תצטרך לסרס אותו (לפחות לא מסיבה התנהגותית).

   שיהיה בהצלחה,

   אלון

 3. ולרי
  יוני 25, 2012

  שלום רב..
  רציתי להתייעץ ולקבל עזרה..
  יש לי זכר מסוג קינג צ'רלס בן שנתיים לפני כשבוע סירסתי אותו אצל ווטרינר מוסמך ומומלץ (ע"י חברים ושכנים) לצערי קרה דבר שמפחיד אותי ואני לא יודע האם זה טבעי ונורמלי ואני סתם נלחץ או שיש לי סיבה טובה לדאגה..
  מאז הסירוס הוא הפסיק לאכול ולא מוכן לאכול שום דבר אפילו עוף או חטיפים שתמיד היה רץ לקראתם אני מכניס לו לפה והוא יורק אותם פעם אחת הוא כן בלע חתיכת עוף אך מיד התחיל ליילל ולבכות מכאבים.. הוא גם לא שותה אלה רק בעזרת שפריצר (מזרק ללא מחט) שאני שם לו בפה.. הוא כל היום שוכב וכמעט לא זז כלל עושה פיפי על עצמו כי אין לא כוח לזוז ולפעמים יוצא לו דם ייחד עם השתן.. זה נמשך כבר 5 ימים ואני לחוץ מאוד ולא יודע מה לעשות אנא עיזרו לי ואמרו מה לעשות או האם זה נורמלי ויעבור בימים הקרובים, אגב הווטרינר אומר שזה בסדר אבל זה לא מרגעי אותי כלל..

  • אלון גלעד
   יוני 25, 2012

   ולרי,
   סירוס זה ניתוח ולוקח מספר ימים להתאושש וזה טבעי שיש שינוי בתיאבון. השאלה צריכה להיות מופנית לוטרינר ולא למאלף, כל אחד ותחומו. אם הוטרינר לא היתרגש ואמר שזה נורמלי ויעבור – יש להניח שכך אכן יהיה. אני בטוח שהוא מבצע עשרות סירוסים כל שנה והוא יודע על מה הוא מדבר.
   תרגישו טוב,

   אלון

 4. עדי
  אוקטובר 5, 2012

  אלון שלום
  יש לי כלב מעורב בן 8 חודשים. הוא מאוד אנרגטי ומלא שמחת חיים אך ככל שעבר הזמן והוא נכנס ל"גיל ההתבגרות" הוא הפך להיות אגרסיבי ואף תוקפני. לפני 3 ימים סירסנו אותו בתקווה שירגע אבל כרגע לא נראה שיש שינויי. הוא עדיין מאוד אנרגטי, עדיין מסמן כשיוצאים איתו לטיול הוא עדיין מוציא את איבר המין ועדיין יוצאות לו הפרשות.
  האם זה נורמלי? האם לוקח זמן עד שהכלב מסתגל למצב החדש והוא יירגע בסוף? איך זה יכול להיות שיש לו עדיין הפרשות ושאיבר המין יוצא?
  אשמח לתגובה
  תודה עדי

  • אלון גלעד
   אוקטובר 5, 2012

   עדי,

   ההשפעות ההורמונליות וההתנהגותיות של סירוס לוקחות זמן – מחודש עד מספר חודשים. מעבר לכך הסירוס לא תמיד משפיע על הורדת אגרסיה. מציע שתחכו מספר חודשים ואז תראו אם יש השפעות התנהגותיות לסירוס. במידה והוא עדיין אגרסיבי מומלץ להיוועץ במאלף מקצועי.

   בהצלחה,

   אלון

 5. מרב
  נובמבר 20, 2012

  האם זה רלוונטי לסרס בוקסר בן 4 וחצי, שכבר חווה התנסות מינית?
  רק עכשיו הוא מתחיל בהתנהגויות תוקפניות, ומסתבך בקרבות עם כלבים אחרים ללא כל סיבה… (לא על נקבה).

  • אלון גלעד
   נובמבר 20, 2012

   מרב,
   ברוב המקרים יש סיבה לתוקפנות והייתי ממליץ מפגש עם מאלף על מנת לנסות להבין מה הסיבה ואז לנסות לטפל בה. סירוס הוא לא תרופת פלא אבל לפעמים הוא עוזר. שוב תלוי מה הרקע לתוקפנות. כיון שהמדובר בתוקפנות רק לזכרים ייתכן והורדת רמת הטסטוסטרון (בעיקבות הסירוס) תעזור. קחי בחשבון שלשינוי ההורמונלי לוקח זמן (בדרך כלל מספר שבועות אחרי הסירוס) ולכן צריך לחכות בסבלנות בכדי לראות אם הסירוס עזר. סירוס יכול להשפיע התנהגותית גם על כלבים בוגרים שחוו חוויה מינית אם כי עם אחוזי הצלחה יותר קטנים.

   מקווה שעזרתי,

   אלון

 6. אוקסנה
  אוקטובר 29, 2013

  אלון היי,
  אשמח אם תוכל לייעץ לי בנוגע לכלב שלי. יש לי כלב מסוג בישון פריזה בן 11 חודשים והוא כלב מקסים ואוהב וכלל לא תוקפני. אני מוציאה אותו לטיול כ 3-4 פעמים ביום ולעיתים הוא עדיין עושה פיפי בבית (בעיקר על השטיח-לכן הוצאתי את השטיח וכל פעם שאני מחזירה אותו הוא משתין עליו מחדש) ומשאיר הפרשות בכל הבית. השאלה שלי היא האם הסירוס יגרום להפסיק לסמן בבית ולהשתין או שזה קשור בכלל לאילוף?

  תודה

  • אלון גלעד
   נובמבר 4, 2013

   אוקסנה,
   במידה וההשתנה היא לצורך סימון, כלומר על רקע מיני – לפעמים סירוס עוזר. בכל מקרה השפעת הסירוס לוקחת כמה חודשים. אני הייתי משתמש בתיחום זמני על מנת ליצור לשנות לו את ההרגל.

   בהצלחה,

   אלון

 7. Maayan
  יולי 5, 2014

  שלום אלון,

  יש לי כלב מעורב בן 4 שנים והוא לא מסורס מהסיבה שאיני מאמינה בשיטת הסירוס לטיפול בבעיות הכלב,(אך לצערי גם לא יכולתי להרשות לעצמי מאמן כלבים..:() אמנם יש לו את כל התופעות כמעט של כלב לא מסורס כגון חוסר שקט בתקופות יחום אגרסיביות נוראית כלפי חתולים מה שאמנם בטח נורמלי אך הוא ממש משתגע כשהוא רואה חתול בסביבה וסימון טריטוריה בבית מה ששמתי לב שהופחת בתקופה האחרונה (אמנם נראה שזה קורה כל פעם בתקופות ייחום ..) אני מאוד חוששת מהצעד של לסרס אותו וחושבת שזה לפעול כנגד הטבע אך לפעמים ההרגשה היא שזה יועיל לו יותר מאשר לנו הבעלים.. אשמח לשמוע את תגובתך בנושא לאחר שקראתי את התשובות הענייניות שלך לכל שאלה שנשאלה כאן..תודה מראש

  • אלון גלעד
   יולי 6, 2014

   מעין,
   אני ממליץ על סירוס מהסיבות שפורסמו במאמר. יחד עם זאת, אין זה פיתרון פלא לבעיות התנהגות/תוקפנות במיוחד כשהסירוס נעשה בגיל מבוגר יחסית. יש סיכוי שישפיע על חוסר השקט בזמן ייחום של כלבות באזור אבל לא סביר שיעזור בבעיית התוקפנות לחתולים והטריטוריאליות. אכן בטבע אין סירוס אבל כלבים משוטטים גם צריכים לעבוד קשה בשביל להשיג מזון מה שלא קורה לכלבים שלנו. לסיכום: ממליץ על סירוס גם אם יפתור רק את בעיית אי השקט וטיפול על ידי איש מקצוע בשאר הבעיות.
   בהצלחה,
   אלון

 8. עמנואל
  ינואר 2, 2015

  אלון שלום. האתר שלך מדהים, כתוב ברור ולעיניין.
  שאלה לי אליך יש לי כלב פיטבול בבית בן 6 חודשים ואני מחויב לסרס אותו על לי חוק, השאלה שלי היא כזאת האם יש משמעות לזמן הסירוס אם זה יכול להשפיע על הכלב בתווך הרחוק אם הוא יסורס עכשיו (בגיל 6 חודשים) או להמתין עם זה עוד כמה חודשים ולסרס אותו? הבנתי שההורמון ממש חשוב לגדילה שלו לכן אני שואל את זה.

  • אלון גלעד
   ינואר 3, 2015

   עמנואל,
   מבחינה התנהגותית עדיף לסרס אותו בסביבות גיל חצי שנה לפני שהוא מגיע לבגרות מינית (בסביבות 6 חודשים, תלוי בגזע). לסרוס אין כל השפעה על הגדילה וכלבים שסורסו בגיל חצי שנה גודלים לאותו גודל כמו אלו שלא סורסו. יותר מזה, מחקרים שנערכו בשנים האחרונות הראו שגורים שסורסו בגיל ממש צעיר (לפני גיל 4 חודשים) גדלו טיפה יותר מאלו שסורסו יותר מאוחר. בכל מקרה הכתובת לשאלה היא הוטרינר.
   תודה על המחמאות לגבי האתר,
   אלון

 9. עמית גרבלי
  פברואר 10, 2015

  שלום יש לי כלב רועה גרמני בן 11 חודשים או חצי קו דפ עבודה חצי תערוכות והוא קטן עדיין עשיתי לו סירוס שהיה בין חצי שנה רציתי לשאול עם הסירוס משפיע על גדילתו ?

  • אלון גלעד
   פברואר 11, 2015

   עמית,
   זו שאלה לוטרינר לא למאלף כלבים. הדעות בעיניין חלוקות. יש וטרינרים שמעדיפים לסרס בגמר גיל ההתבגרות (לתת לשלד ולשרירים לגמור להתפתח) ויש כאלה שבגיל מוקדם יותר. לגבי הגורה שלך – תשווה את גודלה לגודל האמא שלה על מנת להחליט האם הא נמוכה.
   אלון

השאר תגובה

 

 

 

*

חזור להתחלה
אתר מותאם לנייד אתר האינטרנט